Čeští házenkáři prohráli v Norsku a na postup musejí čekat

STAVANGER

Čeští házenkáři dnes utrpěli v kvalifikaci na mistrovství Evropy první porážku. Ve Stavangeru podlehli ve čtvrtém kvalifikačním duelu Norsku 22:24, ale stále vedou svou skupinu. Na definitivní postup na šampionát musejí čekat minimálně do příštího utkání s Řeckem, v němž jim bude stačit i remíza. Řekové dnes totiž remizovali 30:30 s Nizozemskem. Zápas nedokončil kvůli zranění Filip Jícha.

Norský házenkář Börge Lund marně odolává přesile českých hráčů. Zleva Filip Jícha, Daniel Kubeš a Jiří Hynek.

Norsku se podařilo v domácím prostředí vrátit českému výběru čtyři dny starou prohru 26:29 ze Zlína. Svěřence trenéra Martina Liptáka může těšit alespoň fakt, že v případě bodové rovnosti s Nory v konečném účtování jim dnešní dvoubranková prohra přinese vítězství v 6. skupině. To je důležité pro nasazování při losu závěrečného turnaje, který se uskuteční příští rok v Srbsku.

Úvod tentokrát českým házenkářům vyšel a vedli, ovšem domácí v závěru poločasu přidali a v polovině utkání si vypracovali dvougólový náskok (15:13). Své vedení navyšovali, vedli i o čtyři góly (17:13), jenže pak přišel český vzestup a Norové si drželi dlouho pouze nejtěsnější náskok, z něhož nakonec byla výhra o dvě branky.

Trenér českého mužstva Martin Lipták byl smutný, protože mužstvu stačilo dnes k postupu uhrát i remízu. "První poločas z naší strany přinesl dobrou házenou a dvacet minut jsme byli ve vedení díky dobré obraně, Norové se na naši postavenou defenzivu nedokázali prosazovat. Až pak nás začali trestat z rychlých protiútoků, k naší škodě se už v desáté minutě zranil Jícha," řekl Lipták, podle něhož byl zápas od stavu 17:17 naprosto vyrovnaný.

"V závěrečné fázi jsme mohli jít do vedení, ale neproměnili jsme tři protiútoky. V 58. minutě jsem si vyžádali oddechový čas, ale útok se nám nevydařil a z následného protiútoku Hansen skóroval," popsal dramatickou koncovku kouč, jehož mrzela i zranění. Vedle Jíchy zápas nedohráli ani Vítek se Sklenákem.

Příští kvalifikační duely se budou hrát 8. června. Češi hrají v Řecku, kvalifikaci zakončí 11. června doma s Nizozemci.

Kvalifikační utkání házenkářů o postup na ME 2012:
Norsko - Česko 24:22 (15:13)
Sestava a branky ČR: Slabý, Galia - Nocar 1, Vítek 3, Číp 2, Zdráhala, Kubeš, Jícha 3, Filip 2, Mráz 4, Juříček 3, Motl, Sklenák 4, Mrkva, Hrstka, Horák.
Nejvíce branek Norska: Hansen 8, Myrhol 5, Lund 4.
Rozhodčí: Krstič, Ljubič (oba Slovin.). Sedmimetrové hody: 2/1 - 3/2. Vyloučení: 2 - 2. Diváci: 5105.
Nizozemsko - Řecko 30:30.