Nymburk po prohře v Opavě v Brně nezaváhal

Basketbalisté z Nymburka se zmátořili z týden staré první ligové prohry v Opavě a v sobotu přivezli cenný skalp druhého týmu ligy A PLUS Brno. Po vítězství 104:93 mají před Brňany opět dvoubodový náskok, třetí pozici uhájila Mlékárna Kunín až v prodloužení zápasu s Ostravou.

Bodově rovnocenný čtvrtý Děčín porazil v derby Ústí nad Labem.

Ve šlágru před rekordní návštěvou Brňané do poločasu udržovali mírný náskok. Potom se ale poměr sil vyrovnal a v závěrečné čtvrtině už se na domácích projevila únava. V pohodě hrající hosté zvládli závěrečné minuty díky mimořádně dobré střelbě lépe. "Chtěli jsme smazat stín porážky z Opavy, hráčům jsem dal dva dny volna, a když nám ještě nahrálo oslabení soupeře o zraněného Černoška, byla šance na úspěch o to větší," řekl trenér Nymburka Michal Ježdík.

V Novém Jičíně se odehrálo drama, které i přes nepříznivý průběh mohli v koncovce rozhodnout hosté pro sebe, ale Josef Kresta dvě sekundy před koncem neproměnil ani jeden ze dvou trestných hodů. Úvod prodloužení vyzněl jasně pro domácí, Ostravané v konci opět vyhořeli při šestkách a prohráli 99:107.

Trestné hody diktovaly i koncovku severočeského derby. Hosté neudrželi dvanáctibodové vedení a 'přetahovanou' v závěru zlomili čtyřmi proměněnými šestkami na 92:88 děčínští Wiedner a Soukup. Ještě větší drama se strhlo v nedělní televizní dohrávce, v níž zvítězili vysokoškoláci z USK Praha v Chomutově nad nováčkem ligy o jediný bod 66:65.

Rozhodla až poslední sekunda, v níž byl faulován Peleška a první ze dvou šestek proměnil. Domácí o čtyři sekundy dříve vyrovnali, když za pět minut dotáhli nepříznivý stav 46:60 na 65:65. "Rozhodčí nás asi poškodil. Takový faul se píská Jordanovi, a ne Peleškovi, který najede do Doksanského, který je o hlavu větší," lamentoval domácí trenér Pavel Budínský.

Někdejší formě se blíží mistrovská Opava. Dokázala, že skalp lídra v minulém kole nezískala náhodně, a v Pardubicích vyhrála 104:79. Vrátila tím soupeři domácí prohru z prvního utkání a připsala si čtvrtý triumf za sebou.

Výsledky - 15. kolo:
Děčín - Ústí nad Labem 92:88 (25:27, 43:53, 65:66)
Nejvíce bodů: Miroslav Soukup 17, Prach a Wiedner po 15, Roberts 14, Houser 11, Balík a Šušák po 10 - Pijaca 27, Gittens 17, Kuzmanič 15, Holešovský 11. Rozhodčí: Vrážel, L. Lukeš. Trestné hody: 43/31 - 14/9. Fauly: 19:30. Trojky: 3:9. Diváci: 750. Nejlepší hráč: Balík.
Mlékárna Kunín - Ostrava 107:99 po prodl. (27:21, 48:49, 71:69, 91:91)
Nejvíce bodů: Callahan 33, Bobb 32, Hájek 8 - Gavlák 24, Pospíšil 19, Prášil 15, Klimánek 12, Dostál 11. Rozhodčí: Volejník, Kapl. Trestné hody: 55/37 - 44/24. Fauly: 40:41. Trojky: 6:9. Diváci: 1054. Nejlepší hráč: Callahan.
Pardubice - Opava 79:104 (13:25, 31:50, 55:76)
Nejvíce bodů: Laco 20, Grepl 19, V. Hrubý a Kukačka po 12, R. Svoboda 10 - Sokolovský a Stuchlý po 24, Beneš 15, Staněk 14, Sucharda 10. Rozhodčí: Zachara, Kurz. Trestné hody: 11/8 - 30/22. Fauly: 27:20. Trojky: 7:10. Diváci: 710. Nejlepší hráč: Sokolovský.
A PLUS Brno - Nymburk 93:104 (22:27, 57:51, 77:75)
Nejvíce bodů: Pavlík 25, Benda 24, Svoboda 20, Gajdošík 14 - Mujagič 21, Johnson 19, Whitfield 16, Zídek 14, Nečas 10. Rozhodčí: V. Lukeš, Šedivý. Trestné hody: 20/14 - 27/21. Fauly: 22:22. Trojky: 9:13. Diváci: 2200. Nejlepší hráč: Benda.
Sparta Praha - Triga Brno 70:68 (23:24, 37:45, 53:63)
Nejvíce bodů: Miloš 15, David Douša a Bohunický po 12 - Skála 17, Kočvara 13, Machač 9. Rozhodčí: Macela, Galajda. Trestné hody: 24/14 - 21/15. Fauly: 19:23. Trojky: 8:7. Diváci: 400. Nejlepší hráč utkání: Bohunický.
Chomutov - USK Praha 65:66 (13:18, 21:33, 37:50)
Nejvíce bodů: Jelínek 16, Hejl 10, Doksanský 9 - Novotný 14, Bosák 13, L. Tóth 9. Rozhodčí: Paulík, Karásek. Trestné hody: 22/15 - 14/8. Fauly: 19:20. Trojky: 6:8. Diváci: 750. Nejlepší hráč: Novotný.