Rubriky:

Míčové sporty

Házenkáři smazali manko a pojedou na MS

6. června 2004 16:44 - BRNO

Čeští házenkáři budou hrát na světovém šampionátu, který se koná v lednu příštího roku v Tunisku. V odvetě play-off dokázali v Brně smazat sedmibrankové manko v prvního souboje v Portugalsku a zvítězili 33:25. Rozhodující měrou se o to zasloužil Jan Filip, který konto Portugalců zatížil nevídanými sedmnácti brankami.

V bouřlivé atmosféře brněnské městské haly čekal na domácí tým přetěžký úkol. Do soupeře se svěřenci trenéra Trtíka pustili sice s obrovským odhodláním, jejich snahu však v prvních minutách svazovala nervozita. Dvě Coelhovy přesné střely a Matosův gól znamenaly, že Portugalsko se rychle ujalo vedení 3:1.

Do tempa se však záhy dostala také defenziva. Vysunutá a velice pohyblivá obrana domácího celku nutila protivníka k chybám či k ukvapené střelbě a několik dobrých zákroků brankáře Galii pomohlo házenkářům získat potřebný klid.

Portugalským katem především Filip

Dost starostí nadělal portugalské obraně Brůna, který v prvním zápase v Caminhu nehrál, na soupeře platila i zkušenost Šumy, jehož nečekané střely byly vždy velice nebezpečné. V osmé minutě vyrovnal Kubeš na 4:4, a to byl signál k obratu. Výrazně k němu zavelel hlavně jeden z nejlepších střelců německé bundesligy Filip. V deváté minutě poprvé strhl vedení na domácí stranu a i v dalším průběhu byl téměř k neudržení.

Hosté byli zaskočení a svěřenci trenéra Trtíka se naopak dostávali do varu. Hlavně zásluhou Filipových branek se v 19. minutě posunulo skóre na 10:5, pak ale rozjetý český celek přibrzdili norští rozhodčí. Trojnásobného vyloučení domácích házenkářů využili Portugalci ke snížení a v 25. minutě to bylo jen 12:10. Další branky Šumy, Jíchy a už sedmá Filipova trefa znamenaly před odchodem do kabin slibný čtyřbrankový náskok.

Diváci hnali hráče dopředu

I po přestávce pokračoval český celek v nadšeném výkonu, který ale proti prvnímu duelu podložil i velmi kvalitní obranou. Skvěle propracovaná defenziva byla základem rychlých protiútoků a v nich zářil Filip, s nímž si Portugalci vůbec nevěděli rady. Skvělí ale byli i brněnští diváci, kteří reprezentanty hnali svými hlasivkami a bubny k vytouženému cíli.

V 39. minutě domácí celek smazal sedmibrankové manko z prvního utkání, ale Portugalci se ani poté nevzdali. Jenže důležité góly přidali Nocar, Radčenko, Jícha i Hrubý, a když pět minut před koncem vedli domácí o devět gólů, hala bouřila nadšením. Až do konce zápasu se pak oba celky ve skórování střídaly, což Čechům stačilo k výhře o osm gólů a k nečekanému postupu do Tuniska.

ČR - Portugalsko 33:25 (15:11)
ČR: Galia, Slabý - Nocar 2, Brůna 2, Hrubý 1, Šuma 4, Kraus, Kubeš 2, Jícha 2, Filip 17/7, Farář, Heinz 1, Radčenko 2, Juříček. Trenér: Trtík.
Portugalsko: Fernandes, Candelias - Galambas, Resende 4, Pinto 1, Andorinho 2, Martins 1, Coelho 7, R. Costa, J. Costa 2, Kraljič 1, Tavares 3, Rodrigues 1, Matos 3. Trenér: Cuesta.
Rozhodčí: Oie, Tosstad (oba Nor.). Sedmimetrové hody: 7/7 - 2/0. Vyloučení: 6:1. Diváci: 3100. První zápas 21:28, postoupila ČR.

ČTK, Sport.cz

Zrušit