Rubriky:

Míčové sporty

Nizozemsko - Norsko 23:31

Házenkářky Norska ve finále MS dominovaly, vybojovaly třetí historické zlato

20. prosince 2015 16:56 - Herning
(Aktualizováno: 20. prosince 2015 19:11)

Házenkářky Norska porazily ve finále mistrovství světa Nizozemsko 31:23. Favorizované Seveřanky rozhodly o svém vítězství už v první půli, kterou nad přemožitelkami českého celku z červnové kvalifikace vyhrály vysoko 20:9. Bronz v Dánsku vybojovaly Rumunky, které v souboji o třetí místo přesvědčivě zdolaly Polsko 31:22.

 

Jens Dresling, ČTK/AP

Norky získaly třetí světové zlato po triumfech v letech 1999 a 2011 a potvrdily pozici současných vládkyň světové házené. Opanovaly totiž i minulé mistrovství Evropy a poslední dvě olympiády.

"Myslím, že jsme odehrály téměř perfektní šampionát. Věřím, že budeme v téhle cestě pokračovat ještě mnoho dalších let," uvedla norská opora Stine Oftedalová, která se dostala do All Star týmu mistrovství.

Nizozemsko, jehož dosavadním maximem na světovém šampionátu bylo páté místo z roku 2005, prošlo do finále suverénněji než Norsko, do souboje o zlato se ale promítly větší zkušenosti Seveřanek.

Ty vykročily za zlatem už v úvodním poločase, v němž si od prvních minut vytvořily náskok, který postupně navýšily až na 20:9. K velkému výkonu se také rozchytala norská brankářka Kari Grimsbová, která od osmé minuty inkasovala do přestávky jen pětkrát a její celková úspěšnost zákroků v zápase se pohybovala okolo padesáti procent. Po první půli se dokonce zastavila na úctyhodných 61 procentech.

"Kari byla v první půli lídrem našeho týmu. Předvedla několik skoro zázračných zákroků a díky prvnímu poločasu jsme vyhráli celý zápas," řekl islandský kouč norského celku Thorir Hergeirsson. "V první půli jsme měli problémy se střílením branek, přes norskou obranu jsme se nemohli dostat. Nedařilo se nám ani v obraně," doplnil nizozemský trenér Henk Groener.

Nizozemky se dotáhly na pět gólů

Jeho svěřenkyně zdánlivě ztracený duel nevzdaly, zlepšily obranu a osm minut před koncem stáhly manko jen na pět gólů. Víc už se nepřiblížily a Norky závěr zkušeně zvládly. Sedmi brankami se na výhře Seveřanek podílela Camilla Herremová, za soupeřky se osmkrát trefila Estavana Polmanová.

"V šatně jsem o poločasové přestávce řekl, že si nezasloužíme zakončit šampionát takovýmhle způsobem. Hráčkám jsem řekl, že bychom měli bojovat gól po gólu, což udělaly a snížili jsme na rozdíl pěti gólů. Ukázali jsme, že umíme hrát házenou," cenil si nizozemský trenér, že jeho celek v druhé půli finále ještě zdramatizoval. "Teď jsme zklamaní, ale už zítra doceníme, čeho jsme dosáhli," dodal Groener.

Nizozemky navzdory finálové porážce slaví první cenný kov v historii světových a evropských šampionátů. Skalp čerstvých držitelek stříbra si v červnové odvetě play off kvalifikace připsaly české hráčky, které v Mostě zvítězily 25:23. Kvůli vysoké porážce v Nizozemsku ale na šampionát nepostoupily.

Rumunky díky výhře nad Polskem vybojovaly medaili po deseti letech. Deseti góly se na tom podílela hlavní hvězda Cristina Neaguová, která byla vyhlášena nejužitečnější hráčkou turnaje.

V roce 2005 byly Rumunky druhé, ve sbírce úspěchů mají i další stříbro z roku 1973 a titul z roku 1962. Polky skončily čtvrté stejně jako na předchozím šampionátu před dvěma lety a na medailový zisk dosud čekají.

Mistrovství světa házenkářek v Dánsku:
Finále:
Norsko - Nizozemsko 31:23 (20:9)
Nejvíce branek: Herremová 7, Lökeová 6, Alstadová 4 - Polmanová 8, Snelderová 5.
O 3. místo: Rumunsko - Polsko 31:22 (15:8)
o 5. místo: Rusko - Dánsko 25:21 (16:5)
o 7. místo: Francie - Černá Hora 34:23 (20:13)
Konečné pořadí MS:
1. Norsko
2. Nizozemsko
3. Rumunsko
4. Polsko
5. Rusko
6. Dánsko
7. Francie
8. Černá Hora
9. Švédsko
10. Brazílie
11. Maďarsko
12. Španělsko
13. Německo
14. Korea
15. Srbsko
16. Angola
17. Čína
18. Argentina
19. Japonsko
20. Portoriko
21. Tunisko
22. Kazachstán
23. Kuba
24. Kongo
ČTK

Zrušit