MS basketbal 2010

Basketbalistky v cestě za první výhrou nezastavila ani tvrdost Argentiny

23. září 2010 19:45 - BRNO

První krok byl vítězný. České basketbalistky zvládly premiéru na mistrovství světa v Brně a porazily Argentinu 67:53. Rozhodl vlastně jejich soustředěný výkon v úvodu. Po čtvrthodině vedly rozdílem devatenácti bodů a i přes tvrdou hru soupeřek už vedení nepustily. Nakonec se od diváků dočkaly bouřlivých ovací.

Igor Šefr, ČTK

První koš českého týmu na šampionátu dala ve 2. minutě Elhotová. Soupeřky ale hned odpověděly trojkou a vedení jim krátce pomohly udržet tři ztráty míče domácích za sebou. Na důsledně prováděné české obraně i proti důraznému útoku však sbíraly Argentinky fauly, dobře nám fungoval i doskok a když rychle našla střeleckou pohodu Vítečková, byl z toho v 7. minutě stav 15:5.

Do rotace se velmi brzy dostalo všech dvanáct reprezentantek, nasazené tempo ale nepolevilo. V báječné atmosféře vytvářené zaplněnou halou v brněnské čtvrti Královo Pole český tým nepolevil v soustředěnosti a když téměř šest minut druhé čtvrtiny zvládl bez obdrženého koše, jeho vedení se dostalo do slibné podoby 31:12. Argentina však zariskovala s hodně vytaženým presinkem, taky výrazně přitvrdila a do hry se vrátila třináctibodovou šňůrou.

České ženy tváří v tvář hodně drsnému stylu soupeřek, který sudí začali tolerovat, ztratily především útočnou jistotu. Trochu je i ochromila nervozita a teprve trojky Veselé a Vítečkové přinesly určité zklidnění a návrat k dvoucifernému vedení.

Trenér Lubor Blažek ocenil hru v obraně a byl především rád za vítězství, už ale myslí i na páteční souboj s favorizovaným Ruskem. „Musíme si dát pozor především na dobrou hru jeho pivotek. Když bychom je pod košem dostaly do úzkých, mohou trochu ztratit na suverenitě,“ míní český kouč.

Mistrovství světa v basketbale, skupina D:
Česko-Argentina 67:53
Nejvíce bodů: Vítečková 16, Veselá 13, Elhotová 9, Večeřová 9, Horáková 6 – Reggiardová 9, Chestaová 8, Cavaová 8, F. Fernandezová 8, Mendozová 7, 3800 diváků, čtvrtiny 20:12, 13:13, 15:6, 19:22.