Rubriky:

Florbal

Rekord už před startem. Švédové jsou vlastenci, chtějí své zlato, ví Dóža

6. prosince 2014 09:03 - Göteborg

Dosud se označením světový šampionát s největší diváckou kulisou mohl pyšnit ten český, v Praze a Ostravě před šesti lety sledovalo boje o florbalový titul celkem 104 tisíc fanoušků. Šampionát ve švédském Göteborgu tuto statistiku přepíše. Česká reprezentace do něj dnes v 19.45 (živě na ČT Sport) vstoupí zápasem proti Norsku.

 

Šimon Jiráček, ČFbU

„Už teď jsme prodali téměř 110 000 vstupenek,“ ohlásil před startem turnaje jeho ředitel Magnus Nilsson. Organizátoři dokonce mluvili o plánu na pokoření hranice 200 000 diváků. „Finále už je vyprodané asi měsíc, čeká se, že to bude zatím největší florbalová akce,“ postřehl český útočník Patrik Dóža, nejmladší Čech v historii švédské ligy.

Jezdí kolem haly

Přípravy turnaje v kolébce florbalu sledoval hodně zblízka, druhým rokem nastupuje za jeden z nejslavnějších klubů Pixbo Wallenstam. „Každý den kolem haly jezdím do práce, o to víc jsem se na šampionát těšil,“ přiznává dvacetiletý Dóža, jenž pracuje na 60procentní úvazek ve firmě na výrobu specializovaných brýlí.

Hala Scandinavium, kde před 33 lety českoslovenští hokejisté získali bronz a vloni vybojoval čtvrtkař Pavel Maslák titul halového mistra světa, už se převlékla do florbalového hávu.

Dóža v ní jako divák byl zatím poprvé a naposledy ve čtrnácti letech. „Hrál jsem s českým týmem na mládežnickém turnaji a byli jsme se na Pixbo podívat, jak to má vypadat,“ říká. V tu chvíli nemohl tušit, že si za pár let za göteborský klub zahraje. „Chtěl jsem do Švédska a Pixbo jsem znal nejvíc. Ale že to sem vyšlo, byla souhra náhod,“ vypráví.

Černé vzpomínky

Jeho klub nyní využívá převážně jinou halu, a tak Dóžovy herní vzpomínky na Scandinavium nejsou nikterak příjemné. „Hrál jsem tam jediný zápas s reprezentací proti Švédsku, kdy jsme dostali výprask 2:13. Snad budou teď naše zápasy úspěšnější,“ doufá.

A nakolik bude podle něj znát rekordní divácká kulisa šampionátu i při českých utkáních? „To si netroufám říct, Švédové jsou velcí vlastenci. Některé zápasy možná budou trochu prázdnější, ale každé utkání, v němž domácím o něco půjde, bude vyprodané,“ má jasno.

A Švédové si nic jiného než obhajobu zlata nepřipouštějí. „Četl jsem nějaké články a ty vyznívaly v tom duchu, že je pro ně svátek, když si tu můžou dojít pro své zlato,“ dodává Dóža, jenž už se naučil plynně švédsky.

Michal Osoba (Göteborg), Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Florbal

Filtr článků - Florbal