Rubriky:

Ostatní

Moderní pětibojař Capalini touží po zlatě z mistrovství světa

18. srpna 2007 13:22 - BERLÍN

Je mistrem Evropy, vítězem Světového poháru i olympijským medailistou, ale titul světového šampiona mu v jeho bohaté sbírce stále chybí. Čtyřiatřicetiletý moderní pětibojař Libor Capalini se chystá na své další finále MS a věří, že si v Berlíně konečně sáhne na zlato. Tentokrát ho dokonce staví výš než olympijskou kvalifikaci, na niž se prý bude soustředit až příští sezónu.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Místo pro Peking vybojují všichni medailisté, ovšem Capaliniho to zatím nechává chladným. "Olympiádě přikládám větší význam až příští rok. Pokud splní kritéria víc lidí, rozhodne, kdo bude mít lepší výkonnost blíž ke hrám. Proto u mě teď převládá snaha jít na tu medaili," řekl Capalini ČTK. "Pro Libora je teď hlavní motivací bojovat o zlato," potvrzuje jeho trenér Jakub Kučera.

Mnoho sportovců v honbě za stále nedosažitelnou metou omezuje psychický blok, ale Capalini si to, že mu stále uniká zlatá medaile, nepřipouští. "Takových věcí u mě byla spousta. Dlouho jsem se nemohl dostat na olympiádu, povedlo se to až na třetí pokus. Rozhodně to nevnímám jako nějaký velký tlak," uvedl Capalini.

"Nemyslím jen na to, že jdu jen pro zlato. Chci udělat kvalitní výsledky, disciplíny bez chyb a pokud se to povede, měl by z toho být dobrý výsledek. Pak je otázkou, zda to tak poskládá někdo další," řekl Capalini, který prý už dlouho čeká na opravdu podařený závod. "V sezóně se mi ještě nepovedl takový snový výsledek. Naposledy to vyšlo právě v Berlíně. Od té doby jsem vyhrál tři závody SP, ale tam, kde jsem nestartoval, šli moji soupeři i o 200 bodů výš," podotkl.

Přípravu absolvoval po dlouhé době bez jediného zranění

Páteční kvalifikací na hlavní závod prošel jako nůž máslem a v závěrečném běhu mohl šetřit síly. "Není žádná sranda zopakovat během tří dnů tři kilometry společně s ostatními disciplínami. Proto je důležité běžet v klidu a nemuset se honit za případný, postupem," prohlásil Capalini.

Výsledek v kvalifikaci si tak mohl pochvalovat. "Pokud by se mi podařilo výkon na té úrovni co kvalifikace, mohlo by to být hodně vysoko. Neříkám přímo na vítězství, ale na boj o medaili určitě," uvedl český pětibojař.

Stěžejní bude podle všeho jízda na koni, která ho připravila o lepší výsledek na ME v Lotyšsku. "Přestože tam byli hodně špatní koně, tehdy jsem si to pokazil sám. Tu chybu jsem vymyslel já. Podle přezkoušení nejsou v Berlíně extra špičkoví, ale neukázali žádný problém. Uvidíme na dvacetiminutovém opracování před závodem," uvedl Capalini.

Po dlouhé době absolvoval přípravu bez jediného zranění, odezněly i problémy se zaníceným prstem, které ho limitovaly na evropském šampionátu. "Tentokrát nemám žádný únik, na co bych myslel. Doufám, že se s novou rolí vyrovnám," dodal bronzový olympionik z Atén.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní