Sáblíková titul mistryně světa na 3000 metrů neobhájila

NAGANO

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková nedokázala obhájit titul mistryně světa v závodu na 3000 metrů. V Naganu v pátek obsadila čtvrté místo. Z vítězství se radovala Kanaďanka Kristina Grovesová. Od bronzové medaile dělilo Sáblíkovou šestnáct setin sekundy.

"Samozřejmě, že nejsem spokojená, jsem zklamaná. Chtěla jsem medaili, a na bedně nejsem. Prohrála jsem si to ale sama. Byla jsem nervózní a jela technicky špatně," řekla nejlepší česká sportovkyně uplynulého roku. Nervozita ji prý přepadla 40 minut před startem. "Něco podobného se mi už dlouho nestalo. Byla jsem hrozně nervózní. Přitom připravená jsem byla dobře. Jak říkám, prohrála jsem si to sama," řekla Sáblíková.

Jedenadvacetiletá závodnice se na dráze olympijského stadiónu představila v předposlední jízdě a její soupeřkou byla legendární německá závodnice Claudia Pechsteinová. Už v cíli bylo jasné, že letošní vítězka Světového poháru na dlouhých tratích na svůj loňský triumf ze Salt Lake City nenaváže, neboť byla na třetím místě.

"Hned, když jsem dojela, tak jsem věděla, že je to špatné. I když na druhé místo jsem ztratila jen kousek. Říkala jsem si, že budu pátá. Nakonec z toho ale bylo čtvrté místo, protože Groenewold nezvládla závěr," řekla Sáblíková.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka se na průběžně třetí pozici udržovala prakticky po celou svou jízdu a nakonec zajela čas 4:05,92. Nestačila tak na letošní mistryni světa ve vícebojích Paulien van Deutekomovou z Nizozemska a zkušenou Němku Danielu Anschützovou-Thomsovou.

Další závod v neděli

V závěrečné jízdě závodu navíc nejlepší aktuální formu potvrdila časem 4:05,03 Grovesová, která uspěla v Naganu i na patnáctistovce, na níž byla ve čtvrtek třetí. V jedenatřiceti letech se v pátek dočkala největšího úspěchu v kariéře. Rodačka z Ottawy sice získala zlato i před rokem na MS, ale jen v závodě družstev. Jejím individuálním maximem je olympijské stříbro z patnáctistovky v Turíně 2006.

Další vystoupení v Naganu čeká Sáblíkovou, která tak poprvé v letošní sezóně skončila na trati 3000 metrů mimo medailové pozice, v neděli, kdy bude obhajovat titul mistryně světa na 5000 metrů.

Úspěšný den kanadského rychlobruslení v Japonsku potvrdil i Jeremy Wotherspoon, který vyhrál závod na 500 metrů a podruhé v kariéře se stal mistrem světa. Jedenatřicetiletý rodák z Humboldtu v Naganu navázal na úspěch z olympiády 1998, kdy zde obsadil na stejné trati druhé místo.