Rubriky:

Ostatní

Vysokoškolská reprezentace letí na univerziádu bez hvězd

10. února 2009 14:10 - PRAHA

Mistrovství světa v klasickém lyžování notně komplikuje život i české vysokoškolské reprezentaci. Kvůli tuhému nominačnímu boji totiž přišla o řadu možných posil, které před univerziádou v čínském Charpinu daly přednost snaze získat místo v národním týmu. Mimo jiné tak vysokoškoláci přišli o sdruženáře Tomáše Slavíka. Česká reprezentace, čítající 64 sportovců, se do Charpinu začne přesouvat již tento týden a o medaile bude bojovat od 18. do 28. února.

"Vysokou školu u nás studuje hodně špičkových sportovců, ale získat je není snadné. Třeba krasobruslař Tomáš Verner dal před univerziádou přednost přípravě na mistrovství světa, skokan Borek Sedlák zase bojuje o nominaci na lyžařský šampionát," vypočítal nejcitelnější ztráty sekretář České asociace univerzitního sportu Václav Šamberger. Přetržený zkřížený vaz zase stál účast sjezdaře Martina Vráblíka.

I proto jsou ambice české reprezentace letos velmi skromné. "Úspěchem by byly tři nebo čtyři medaile," řekl ČTK Šamberger. Ve vysokoškolském sportu navíc roste konkurence do nebývalé tvrdosti. "Třeba v Číně hraje univerzitní tým nejvyšší profesionální soutěž, zatímco my musíme tým porůznu poskládat," řekl vedoucí hokejového týmu Miloš Fiala.

Kapitánem hokejistů by měl být Jakeš

Většina hokejového týmu se rekrutuje z druhé nejvyšší soutěže. Tahounem by měl být urostlý útočník Jiří Jakeš, který po čtyřech letech na farmě Bostonu Bruins hrál krátce i extraligu za Spartu a teď se snaží skloubit studium pražské VŠE s první ligou v Benátkách nad Jizerou. "Počítáme s ním jako s kapitánem, proti loňsku má mnohem větší formu," dodal Fiala.

Vedle Jakeše patří k hvězdám hokejového týmu i kmenový hráč Liberce brankář Michal Nedvídek nebo exkarlovarský obránce Tomáš Štryncl, který nyní hraje univerzitní soutěž v kanadském Bramptonu. V týmu je i řada hráčů, kteří okolo dvacítky prošli kádry extraligových týmů, pak se ale vytratili.

"Extraligová zátěž je enormní, skloubit ji se studiem v podstatě nejde," vysvětlil jejich zmizení v nižších soutěžích Fiala. Vybírat mohl ze 119 studentů, kteří hrají od druhé ligy po extraligu. I proto budou hokejisté jednou z nevětších medailových nadějí.

"Nejvíce budeme spoléhat na Lucii Hrstkovou, která už v Innsbrucku před čtyřmi lety získala nejvíce medailí, šanci má i biatlonista Jaroslav Soukup či někdo ze snowboardistů," dodal Šamberger. Naopak běžci či snowboardisté musejí spoléhat jen na nadšení. "Nebudeme si nic nalhávat, jede tam druhá garnitura," dodal sekretář.

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní