Rubriky:

Ostatní

Pljuščenko ve světovém rekordu vyhrál krátký program na ME

20. ledna 2010 16:58 - TALLINN

Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko se po čtyřleté pauze vrátil na mistrovství Evropy ve velkém stylu. Ve středečním krátkém programu ziskem 91,30 bodu o 64 setin překonal vlastní světový rekord a porazil o 2,75 bodu obhájce titulu Briana Jouberta z Francie. Z českých krasobruslařů se více dařilo Michalu Březinovi, kterému patří čtvrtá příčka, Tomáš Verner je před čtvrtečními volnými jízdami osmý.

 

Ivan Sekretarev, ČTK/AP

Olympijský šampión z Turína Pljuščenko kvůli závodní pauze nemá body ve světovém žebříčku, takže startoval daleko před ostatními favority. Hodil jim rukavici v podobě krátkého programu s kombinací čtverného a trojitého toeloopu, trojitého axelu i trojitého lutze. Na rozdíl od národního šampionátu nepřekonal hranici sta bodů, ale vytvořil nový světový rekord, které se uznávají jen na mezinárodních podnicích.

Na paty mu však šlape Joubert, jenž ztratil jen zařazením lehčí kombinace. Francouzský krasobruslař totiž neriskoval a za čtverný toeloop zařadil jen dvojitý. I to mu stačilo na vylepšení osobního rekordu a udržení kontaktu s ruským suverénem.

Úřadující juniorský vicemistr světa Březina v Tallinnu potvrdil, že se v této sezóně prosazuje mezi nejlepší. V krátkém programu postupně zvládl trojitý axel, trojitý lutz i kombinaci trojitého flipu s trojitým toeloopem. Navíc předvedl piruety nejvyšší obtížnosti, což přispělo ke zlepšení osobního maxima o plných 7,68 bodu na 79,60. Před volnými jízdami je ve hře o medaili, na průběžně třetího Francouze Yannicka Ponsera ztrácí necelé tři body.

Český krasobrluslař Michal Březina během krátkého programu na ME v estonském Tallinnu.Český krasobrluslař Michal Březina během krátkého programu na ME v estonském Tallinnu.foto: Reuters/Grigory Dukor


"Ke známce se nedá říci nic, protože je to skoro osmdesát bodů, a to i ve světovém měřítku v krátkém programu něco znamená. Když si to vezmu, tak jsem dvanáct bodů za Pljuščenkem, ale u něj jsem vůbec nečekal, že bych ho mohl ohrozit," uvedl spokojený Březina pro Český rozhlas.

Těšila ho hlavně skutečnost, že se mu podařilo zajet čistou jízdu, což byl jeho základní cíl. "Jen u trojitého axela jsem neměl dobrý pocit. Ve vzduchu jsem byl nakřivo a říkal jsem si, jestli dopadnu na zadek, na záda nebo na hlavu. Ale udržel jsem to a nebylo to moc vidět," pousmál se devatenáctiletý krasobruslař.

Verner pokazil začátek

O bezmála sedm bodů v úvodní části soutěže porazil mistra Evropy z roku 2008 Vernera, jehož krátký program poznamenal nedotočený čtverný toeloop s dopadem na obě nohy hned na úvod. Pak sice zabojoval, zvládl trojitý axel a za lutz zařadil v kombinaci dvojitý toeloop, ale na nejlepší to nestačilo. Na rozdíl od posledních tří let tak Verner nebude ve volných jízdách startovat v poslední rozjížďce.

Český krasobrulsař Tomáš Verner během krátkého programu na ME v estonském Tallinnu.Český krasobrulsař Tomáš Verner během krátkého programu na ME v estonském Tallinnu.foto: Reuters/Grigory Dukor


"První toeloop mě mrzel, ale pak už jsem se cítil dobře. Jen škoda kombinace a nevím, proč jsem udělal lutze, jakého udělal. Už při odrazu mi bylo jasné, že to nebude nic extra. Nakonec jsem přidal navíc ještě dvojitého toeloopa, abych dostal nějaké body navíc. Zbytek byl vcelku dobrý," zhodnotil svou jízdu Verner.

Čtvrtý muž z loňského mistrovství světa měl v závěru minulého roku zdravotní problémy a již před závodem vyhlásil, že Evropu bere hlavně jako přípravu na olympiádu. "Jsem po dlouhé době na startu, takže na to to nebylo tak špatné," uvedl Verner.

Krátký program se příliš nevydařil ani dalšímu navrátilci, Švýcaru Stéphanu Lambielovi. Dvojnásobný mistr světa zařadil jen dvojitý axel a pokazil čtverný toeloop. Díky výborným krokovým pasážím a piruetám mu to nakonec stačilo alespoň na páté místo.

Kavagutiová a Smirnov vyhráli ME v kategorii sportovních dvojic

Ruský pár Juko Kavagutiová, Alexandr Smirnov se poprvé v kariéře raduje z evropského titulu v kategorii sportovních dvojic. Na krasobruslařském šampionátu v Tallinnu dnes díky vydařené volné jízdě sesadili z trůnu šampiony starého kontinentu z posledních tří let Aljonu Savchenkovou a Robina Szolkowého z Německa. Bronz obhájili další Rusové Maria Muchortovová a Maxim Trankov.

Kavagutiová se Smirnovem sice na úvod volné jízdy tentokrát nezařadili čtverný odhozený salchow, který už v soutěži dokázali předvést, ale jejich program v rytmu valčíku nadchl publikum i rozhodčí. Dopustili se jediného drobného zaváhání, když měla partnerka problém při sólovém trojitém toeloopu.

Zvládli těžké zvedané figury v druhé polovině jízdy a předvedli i originální pozici ve spirále smrti, kdy si partnerka přitahovala nataženou nohu k hlavě. Za volnou jízdu získali 139,23 bodu, čímž o 34 setin překonali světový rekord v této části soutěže. Ten na prosincovém finále Grand Prix vytvořil čínský pár Süe Šen, Čao Chung-po.

Na jejich výkon nestačili ani úřadující mistři světa i Evropy Savchenková se Szolkowým. Svěřenci Inga Steuera o náskok dvou desetin bodu, který měli po krátkém programu, přišli hned v úvodu volné jízdy. Tam partnerka zaváhala při dopadu z odhazovaného trojitého flipu a vzápětí u salchowu zařadila jen dvě otáčky místo plánovaných tří.

Technicky bezchybný výkon ve zbytku jízdy na hudbu z filmu Vzpomínky na Afriku jim přinesl vylepšení osobního rekordu, ale na japonskou rodačku a jejího ruského partnera to o 1,43 bodu nestačilo.

Poprvé v kariéře se přes hranici 200 bodů v celkovém hodnocení dostali Muchortovová s Trankovem, ale takřka bezchybný výkon jim v nabité konkurenci stačil jen na bronz. Na velkou medaili znovu nedosáhli Ukrajinci Taťjana Volosožarová a Stanislav Morozov, kteří navzdory životní volné jízdě skončili už potřetí za sebou na ME čtvrtí. K tomu mají ještě čtvrté místo z mistrovství světa v roce 2007.

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Tallinnu:
Muži - po krátkém programu:
1. Pljuščenko (Rus.) 91,30, 2. Joubert (Fr.) 88,55, 3. Ponsero (oba Fr.) 82,40, 4. Březina (ČR) 79,60, 5. Lambiel (Švýc.) 77,75, 6. Preaubert (Fr.) 76,37, ...8. Verner (ČR) 72,75.
Sportovní dvojice - konečné pořadí:
1. Kavagutiová, Smirnov (Rus.) 213,15, 2. Savchenková, Szolkowy (Něm.) 211,72, 3. Muchortovová, Trankov (Rus.) 202,03, 4. Volosožarová, Morozov (Ukr.) 187,83, 5. Bazarovová, Larionov (Rus.) 159,84, 6. Della Monicaová, Kocon (It.) 156,80.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní