Rubriky:

Ostatní

Ind Ánand zůstává šachovým mistrem světa

11. května 2010 19:30 - SOFIA

Šachovým mistrem světa zůstává Ind Višvánathán Ánand. V závěrečné dvanácté partii s černými figurami dnes porazil Bulhara Veselina Topalova a celý zápas vyhrál 6,5:5,5. Na své konto si čtyřicetiletý Ánand připíše rekordní prémii 1,2 milionu eur (30,5 milionu korun), poražený Topalov obdrží 800 tisíc.

Až v závěrečné partii se podařilo jednomu ze šachistů vyhrát s černými figurami. Topalov se pod hrozbou dodatečných partií v rapid šachu, ve kterých je lepší jeho soupeř, vrhl s bílými do ofenzivy. Ánand ale chybu neudělal, naopak si vynutil tlak a po 56. tahu musel Topalov vzdát.

Ánand se na světovém trůnu drží od roku 2007, kdy vyhrál v Mexiku mistrovství světa a titul o rok později uhájil proti Rusovi Vladimiru Kramnikovi. "Tygr z Mádrasu", jak je pro svůj útočný styl přezdíván, patří mezi nejužší světovou špičku již 15 let.

Dlouho očekávaný souboj v Sofii pro něj přitom nezačal příliš šťastně. Kvůli kolapsu letecké dopravy musel strávit dva dny na cestě z Německa a vymohl si alespoň jednodenní odložení začátku zápasu. Hned v úvodní partii Topalovovi podlehl, ale hned druhý den mu porážku oplatil.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní