Korupční skandál v kriketu: tři Pákistánci jdou do vězení

3. listopadu 2011 18:31 - LONDÝN

Poprvé v historii poslal soud v Británii sportovce do vězení za podvádění v zápase. Bývalý kapitán pákistánské kriketové reprezentace Salman Butt a další dva hráči Muhammad Asif a Muhammad Amir byli dnes potrestáni za to, že loni v srpnu zmanipulovali část zápasu proti Anglii.

Sedmadvacetiletý Butt, jehož manželka před dvěma dny porodila syna, byl odsouzen na dva a půl roku. O rok starší Asif jde do vězení na rok a devatenáctiletý Amir na šest měsíců. Všichni tři mohou po uplynutí poloviny trestu požádat o podmínečné propuštění.

Společně s kriketisty poslal soud za mříže na dva roky a osm měsíců i hráčského agenta Mažára Madžída, který korupci zprostředkoval. Madžíd přijal 150.000 liber (4,3 milionu korun) od údajného zástupce sázkařů a hráči za tento úplatek provedli ve stanovenou chvíli neplatné nadhozy. Měli tím sázkařům dokázat, že jsou schopni ovlivnit zápasy.

Uplácejícím však byl reportér nyní již neexistujícího bulvárního nedělníku News of the World, který Madžída při přebírání peněz nafilmoval.

Soudce Jeremy Cooke prohlásil, že aféra poškodí kriket trvale. "Když teď dojde k překvapivému výsledku, budou se lidi ptát, jestli šlo o férový souboj. Zdá se, že korupce může být rozšířená více než jen v tomhle případě," uvedl soudce. "V Pákistánu, kde je kriket národním sportem, se obyčejní fanoušci národního týmu cítí podvedeni vaším jednáním stejně jako vaši krajané v této zemi," řekl Cooke. V Pákistánu už fanoušci obřadně pálili portréty hráčů.

Od mezinárodní kriketové federace hráči dostali tresty na pět, sedm a deset let.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.