Rubriky:

Ostatní

Krasobruslař Březina půjde s ramenem na operaci až po olympiádě

29. ledna 2013 14:45 - Brno

Bronzový medailista z mistrovství Evropy v krasobruslení Michal Březina půjde na operaci ramenního kloubu až v příštím roce po olympijských hrách v Soči. Problémy jej zaskočily v minulém týdnu před šampionátem v Záhřebu a jeho start byl vážně ohrožen. Nakonec se zatejpovaným ramenem soutěž dokončil a po sérii čtvrtých míst dosáhl na vytouženou medaili.

 

Antonio Bronic, Reuters

Rameno si Březina vykloubil hned na prvním tréninku v chorvatské metropoli. "Rameno mě zlobí delší dobu. Nebylo to poprvé, už jsem věděl, o co jde. Při závodě se mi něco podobného ještě nestalo," řekl Březina na dnešní tiskové konferenci v Brně.

Zdravotní problémy už konzultoval s odborníky. "Pooperační léčení by zabralo dlouhou dobu, což si nemohu dovolit. Proto jsem zákrok odsunul až po olympiádě v Soči, kde bych chtěl uspět," dodal Březina.

Podle jeho slov posilování situaci nezlepší. Problém je zřejmě vrozený. "Už od malička jsem byl hypermobilní, mám vazy volné," vysvětlil Březina.

I v Záhřebu dokázal, že se umí při závodech vyrovnat se stresovými situacemi. Nerozhodí jej výborný výkon soupeře, který bruslil před ním. "Je mi úplně jedno, po kom jedu. Závodím vždy pouze sám se sebou. A také se snažím sám sebe překonat. Proto ani při soutěži neposlouchám, jaký výsledek dosáhli ostatní," tvrdí Březina.

Konec až po OH v Pchjončchangu

Dokáže i rychle zapomenout na případný nezdar v sestavě. "Nezbývá mi nic jiného než všechno rychle vymazat z paměti," poznamenal dvaadvacetiletý krasobruslař, který chce závodit až do té doby, než jej začnou jeho mladší nástupci porážet. "Když se podívám ale na současné české bruslení, tak bych tady mohl zkysnout hodně dlouho," žertoval Březina.

Po Soči by se rád dostal ještě na následující olympijské hry 2018 v jihokorejském Pchjončchangu. "Když budu končit, tak si chci odvézt medaili. Abych končil s pocitem, že jsem dosáhl, co jsem v kariéře chtěl," nastínil své dlouhodobé plány.

Bronzovou medaili si z ME v Záhřebu přivezl také devětadvacetiletý Ondřej Hotárek, který byl třetí v soutěži sportovních dvojic. I když žije po většinu roku v Miláně a vedle českého má i italské občanství, je stále členem Stadionu Brno. Po předloňském pátém a loňském čtvrtém místě dosáhl s italskou krasobruslařkou Stefanií Bertonovou konečně na medaili.

Za rok pro stříbro

"Příští rok chceme umístění vylepšit a dosáhnout na stříbro. Máme ještě hodně co zlepšovat. Proto nechceme ani po olympijských hrách končit," uvedl Hotárek. Svoji velkou výhodu vidí v tom, že začínal s krasobruslením pozdě, poprvé byl na mistrovství světa v 23 letech.

V Itálii čerpá inspiraci od svých spolupracovníků a kamarádů, kteří jsou mistry světa v krasobruslení na kolečkových bruslích. Hotárek s Bertonovou se zaměřují na zlepšení zvedaných figur. "Kromě sportovního pojetí pracujeme s partnerkou také na projevu, který se bude blížit tanečním párům. Do sestav chceme kromě sportovních zařadit více krasobruslařských prvků. Bruslení je jako balet," zdůraznil Hotárek.

Bývalý sólový bruslař začínal se sportovními dvojicemi v Brně, kde mu dali základy trenéři Ivan Rezek a René Novotný. "Naše spolupráce dosáhla maxima, dál už nešla. Potřeboval jsem najít vhodnou partnerku, která mezi českými bruslařkami nebyla. Našel jsem ji v Itálii. Je to ale nyní ve světové špičce běžný trend," dodal Hotárek.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní