Plavecký šampión Glaesner dopoval a musí vrátit zlato

Lausanne

Plavecký mistr světa z krátkého bazénu Mads Glaesner měl pozitivní test na doping a musí vrátit zlatou medaili, kterou v prosinci vybojoval v Istanbulu v kraulařském závodu na 1500 metrů. Závodit nesmí dánský plavec zpětně od 19. března tři měsíce, takže stihne na konci července světový šampionát v Barceloně.

Podle federace FINA měl čtyřiadvacetiletý Glaesner v těle zakázanou látku levomethamphetamin, která stimuluje centrální nervový systém. Pozitivní test odevzdal během MS v Turecku po třetím místě na 400 m volný způsob. Také o tento bronz dodatečně přišel. Nejdelší trať vyhrál o dva dny později, novým majitelem zlatého kovu se stane druhý Ital Gregorio Paltrinieri.

Glaesner uvedl, že použil omylem na ucpaný nos americký místo dánského inhalátoru. "Byl to obrovský šok, když jsem se o pozitivním nálezu dozvěděl. Vždycky jsem byl velkým bojovníkem proti dopingu," hájil se plavec v prohlášení.