Rubriky:

Ostatní

Šonka byl třetí nad Lausitzringem a před finále seriálu dál vede

17. září 2017 17:54 - Lausitzring

Akrobatický pilot Martin Šonka skončil třetí v závodě Red Bull Air Race nad Lausitzringem a před říjnovým finálovým kláním v USA udržel vedení v seriálu. V čele pořadí má nyní čtyřbodový náskok před Japoncem Jošihidem Murojou, který byl v Německu nejrychlejší. Českého letce předčil ve Final Four ještě Australan Matt Hall.

 

Red Bull Content Pool

Další český reprezentant Petr Kopfstein se v Německu blýskl druhým místem v kvalifikaci, ale po úspěchu v prvním kole ho ve čtvrtfinále vyřadil Španěl Juan Velarde. Kopfsteinův let byl vyhodnocen jako nedokončený, poté co český pilot překročil povolené přetížení.

Šonka na cestě mezi nejlepší čtyřku porazil Francouze Nicolase Ivanoffa a Petea McLeoda z Kanady. Letos byl třetí i v červnu v Čibě, k tomu triumfoval na úvod sezony v Abú Zabí a minule v Portu.

Muroja si nad německým automobilovým okruhem připsal už třetí vítězství v sezoně. Druhé místo drží s tříbodovým náskokem na McLeoda, ještě čtvrtý Kirby Chambliss z USA zaostává za Šonkou o dosažitelných 11 bodů. Kopfstein je už s větší ztrátou šestý se stejným bodovým ziskem jako pátý Hall.

Šonka chtěl udělat radost českým fanouškům, kterých na německý okruh kousek za Drážďany dorazilo velké množství. "Vytvořili nám naprosto srovnatelnou podporu, kterou měl domácí Matthias Dolderer, možná ještě větší. Je neskutečný pocit, když vidíte tolik vlajek na tribunách, lidé vám tleskají, vyvolávají vás. Celou sezónu stojí za námi a patří jim obrovský dík," líčí Šonka.

Vyřadil největšího rivala

Ve druhém kole na něj čekal do té doby největší rival, v celkovém pořadí druhý McLeod z Kanady. "To jsme nečekali, ale takový je systém závodu. V každém případě platí, že pokud chcete vyhrát, musíte být schopní porazit kohokoliv. Pete létá skvěle, opravdu těžký soupeř, ale soustředili jsme se sami na sebe a let se mi povedl přesně, jak jsme si naplánovali."

McLeod tak v závodě skončil a Šonka pokračoval do finálové čtyřky. "Strategie byla letět stejně jako v semifiále, ale poslední vertikální manévr ve finále byl možná až moc konzervativní. Joši ale letěl opravdu rychle, stejně tak Matt, takže je z toho nakonec třetí místo. Je dobře, že jsme se udrželi ve vedení v celkovém pořadí, pořád máme čtyřbodový náskok v čele. Rozhodne poslední závod. Bude napínavý, fanoušci se mají na co těšit."

Druhý český pilot je méně spokojený. "V této fázi šampionátu není prostor na konzervativní lety, není možné čekat na chybu soupeře. S tím jsme letěli proti Juanovi a bohužel jsem překročil čas, který můžu strávit v přetížení 10G. Nedá se nic dělat. Důležité je, že zůstáváme v boji o první pětku, což je fantastické," hodnotí Petr Kopfstein.

Seriál vyvrcholí 15. října v Indianapolisu.

dos, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní