Federer vstoupil do Turnaje mistrů třísetovou výhrou s Verdaskem

LONDÝN

Nejlepší tenista světa Roger Federer ze Švýcarska zahájil Turnaj mistrů, jenž se letos premiérově hraje v Londýně, vítězstvím 4:6, 7:5 a 6:1 nad Španělem Fernandem Verdaskem. Ve skupině A uspěl i další favorit, domácí Andy Murray, jenž porazil 6:3, 3:6 a 6:2 vítěze US Open Juana Martína del Potra z Argentiny. V prvním utkání v kariéře na Turnaji mistrů neuspěla česko-slovenská dvojice František Čermák, Michal Mertiňák, jež podlehla indicko-bahamskému duu Maheš Bhúpathí, Mark Knowles 3:6 a 3:6.

Švýcarský tenista Roger Federer oslavuje vítězství nad Švédem Söderlingem.

Jiný debutant na Masters Verdasco v předchozích třech vzájemných duelech nezískal s Federerem ani set, dnes však favorita zaskočil. Hráč, jenž je v nominaci španělského týmu pro prosincové finále Davis Cupu proti České republice, sebral Švýcarovi hned v první hře podání a brejk udržel až do konce setu.

V druhém dějství byl dlouho vyrovnaný stav, až ve dvanáctém gamu za stavu 6:5 pro Federera ztratil Verdasco poprvé v zápase podání a tím i set. V rozhodující sadě už světová jednička šanci nepustila a Španěl byl rád, že se na poslední chvíli vyhnul "kanáru".

Skotskému rodákovi Murraymu pomohlo k výhře i 17 tisíc fanoušků ve vyprodané hale. "Skvělý start ve fantastické atmosféře. Rozhodl můj lepšící se servis v třetím setu a pár bodů zdarma při jeho podání. To byl rozdíl mezi námi," dodal.

Del Potro se musel nechat už po třetí hře prvního setu ošetřit. Spustila se mu krev z nosu. "Měl jsem nos jak bambuli. Krvácelo to, ale nevím proč," řekl Argentinec. Ve hře ho to ale prý neomezovalo.

To ukázal Del Potro v druhém setu, v kterém se mohl spolehnout na svůj smrtící forhend a diktoval tempo hry. "Má ohromný dosah, díky kterému může dávat smrtící údery," řekl dvaadvacetiletý Murray.

Murray však podobně jako první sadu, v níž už vedl 5:0, ovládl i rozhodující fázi. Díky brejku v druhém gamu se dostal do vedení 4:1, a když mu Del Potro dvojchybou nabídl dva mečboly, ten druhý bekhendovým vítězným úderem využil. "Takticky jsem na tom vždy dobře a nakonec jsem našel cestu, jak vyhrát," oddechl si Brit, který nastřílel 30 vítězných míčů. Soupeř měl 38 nevynucených chyb.

"Proti Andymu je to vždycky těžké. Většinou se pereme na tři sety a rozhoduje štěstí. A dnes ho měl více on," řekl Del Potro.

Ve skupině B jsou v pondělí na programu zápasy Rafael Nadal - Robin Söderling a Novak Djokovič - Nikolaj Davyděnko.

Deblisté Čermák s Mertiňákem při debutu na turnaji pro osm nejlepších párů sezony bojovali se zkušenějšími soupeři Bhúpathím a Knowlesem, čtyřikrát však ztratili svá podání a za 70 minut podlehli. V jejich skupině A se o překvapení v úplně prvním duelu turnaje postarala polská dvojice Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski, jež po setech 6:4, 6:4 zdolala obhájce a nejvýše nasazený pár Daniel Nestor, Nenad Zimonjič.

Turnaj mistrů v Londýně (tvrdý povrch, dotace 3,35 miliónu eur):
Dvouhra - skupina A:
Federer (1-Švýc.) - Verdasco (7-Šp.) 4:6, 7:5, 6:1, Murray (4-Brit.) - Del Potro (5-Arg.) 6:3, 3:6, 6:2.
Čtyřhra - skupina A:
Bhúpathí, Knowles (3-Indie/Bah.) - Čermák, Mertiňák (5-ČR/SR) 6:3, 6:3, Fyrstenberg, Matkowski (8-Pol.) - Nestor, Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:4, 6:4.

4 : 6, 6 : 7 Hanfmann - Menšík 4 : 6, 6 : 7 konec
20240425T15 : 00:00+0200