Rubriky:

Tenis

Zemřela slavná černošská tenistka Gibsonová

29. září 2003 16:20 - NEW YORK

První slavná tenistka tmavé pleti Althea Gibsonová zemřela v neděli v 76 letech na selhání plic. Američanka, která se stala první černošskou vítězkou Wimbledonu a US Open, byla již několik let vážně nemocná.

 

internet

Gibsonová, která se narodila na bavlnářské farmě v Jižní Karolíně a v mládí vyrůstala v Harlemu, se v padesátých letech dokázala propracovat do tenisové špičky. Za své úspěchy na kurtu i podíl na odstranění rasové diskriminace přitom byla zařazena do Síně slávy Mezinárodní tenisové federace (ITF).

Inspirací pro sestry Williamsovy

"Svou raketou pomohla boji o lidská práva," složil Gibsonové hold Fran Clayton Gray, její přítel a spoluzakladatel Nadace Althey Gibsonové, která v tenise prolomila rasové bariéry.

Na její úsilí mohly navázat také sestry Williamsovy, které se po několika desetiletích staly dalšími černoškami na tenisovém trůnu. "Jsem Gibsonové vděčná za to, že měla sílu a odvahu k pokoření rasových bariér v tenise. Její úspěchy pomohly k těm mým a prostřednictvím tenistek, jako jsem já, moje sestra Serena a v budoucnu řada dalších, bude její památka žít dál," řekla Venus Williamsová.

Gibsonová: Tenistka, golfistka, ale i zpěvačka a herečka

V tenise dosáhla Gibsonová mnoha velkých úspěchů - celkem pětkrát získala titul ve Wimbledonu, třikrát ve čtyřhře  (1956-58), dvakrát ve dvouhře (1957 a 1958), dvakrát vyhrála dvouhru na US Open (1957 a 1958) a na French Open 1956 vyhrála dvouhru i čtyřhru. Od roku 1971 je zaslouženě vedena v Mezinárodní tenisové síni slávy.

Její život ale nebyl jen tenis. V roce 1959 například vydala album svých písní, a dokonce si zahrála i v několika filmech. Například ve snímku z roku 1959 "The Horse Soldiers" s Johnem Waynem v hlavní roli. Účinkovala i ve filmu Roberta Altmana "Hráč" z roku 1992, kde ztvárnili hlavní role Tim Robbins a Whoopi Goldbergová. I přes tyto aktivity ale nepřestala Gibsonová být věrná sportu, na konci 50. let zkoušela prorazit jako profesionální golfová hráčka.

ČTK, Novinky

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..