Djokovič - Berdych 6:2, 7:6Berdych promarnil s Djokovičem tři setboly a v Londýně končí, Murray postupuje

Londýn/Praha

Český tenista Tomáš Berdych končí na Turnaji mistrů v Londýně. V pátečním souboji nestačil na světovou jedničku Srba Novaka Djokoviče, s kterým prohrál ve dvou setech poměrem 2:6 a 6:7. Sedmadvacetiletý Berdych ztratil v první sadě dvakrát servis, k úspěchu mu nepomohl ani zlepšený výkon v druhém setu, kde nakonec promarnil tři setboly. Rodák z Valašského Meziříčí nenaváže na minulý rok, kdy se na Turnaji mistrů probojoval do semifinále. Do toho se probojoval Andy Murray, který porazil Jo-Wilfrieda Tsongu 6:2, 7:6.

Zklamaný český tenista Tomáš Berdych.

Berdych před zápasem mohl kalkulovat s několika postupovými scénáři, jenže žádný se nenaplnil. Případná dvousetová výhra nad Djokovičem vzala brzy za své, český hráč totiž v prvním setu hodně kazil, čehož koncentrovaný Srb využil a Berdychovi dvakrát sebral podání.

Djokovič prakticky nechyboval, výborně podával, z returnu dostával Berdycha do úzkých a sám dokázal z obrany přejít úspěšně do útoku. Berdych neměl odpověď, prohrál pět her v řadě a rychle i první set, který získal Srb hladce 6:2.

Česká jednička se z nepovedeného úvodu rychle oklepala a ve druhém setu předvedla velké zlepšení. Berdych hrál aktivněji, přitvrdil a ziskem Djokovičova podání se vrátil do hry. Začal si víc věřit, vyrovnal hru v dlouhých výměnách, méně chyboval a dotáhl druhou sadu do tie-breaku.

Hrál jsem s Novakem i lepší zápasy, přiznal Berdych

"Druhý set byl vyrovnaný. V tie-breaku jsem měl velkou šanci a kdybych ji využil a dostal to do třetí sady, možná by přišla další, ale to jsou jen kdyby. To se nestalo. Nebyl to nejlepší zápas, který jsem s Novakem odehrál," řekl Berdych.

Ve zkrácené hře Berdych po sérii skvělých míčů vedl 6:3 a měl tři setboly. Djokovič ovšem dvakrát skvěle zaservíroval a při třetím trefil brilantní return a Berdych dal síť. Po dalších dvou ztracených výměnách přišel Berdych o set i o zápas. "Nemyslel jsem na to, že už jsem si zajistil postup. Chtěl jsem vyhrát ve dvou setech. Nikdy se nevzdávám, proto jsem bojoval," řekl v rozhovoru na kurtu Djokovič, který před rokem porazil Berdycha ve skupině dokonce z mečbolu.

S Djokovičem prohrál Berdych již pojedenácté v kariéře a z toho podesáté na tvrdém povrchu. Porazit Srba dokázal jen předloni ve Wimbledonu. Djokovič vyhrál skupinu A, do semifinále s ním postupuje také domácí Andy Murray, který v přímém zápase o postup přehrál Jo-Wilfrieda Tsongu z Francie po setech 6:2 a 7:6.

Turnaj mistrů v Londýně (dotace 5,5 mil. liber, tvrdý povrch)
Čtyřhra - skupina B:
Bhúpathí, Bopanna (5-Indie) - Mirnyj, Nestor (2-Běl./Kan.) 7:6 (7:5), 6:7 (5:7), 10:5,
Lindstedt, Tecau (4-Švéd./Rum.) - Marray, Nielsen (8-Brit./Dán.) 6:3, 7:5.