Rubriky:

Vodní sporty

Závod jachet ze Sydney do Hobartu potřetí vyhrála Wild Oats

28. prosince 2007 10:06 - HOBART

Australská maxijachta Wild Oats XI potřetí za sebou vyhrála tradiční závod ze Sydney do Hobartu. To se dosud povedlo pouze lodi Morna, která triumfovala v letech 1946 až 1948. Svůj vlastní rekordní čas z předloňského roku 1 den, 18 hodin, 40 minut a 10 sekund nicméně vítězná posádka pod vedením kapitána Marka Richardse nepřekonala, zaostala za ním bezmála o tři hodiny.

Až do cíle v tasmánském přístavu útočila na vedoucí loď britská jachta City Index Leopard, která v závěru mocně stahovala její náskok a nakonec do Hobartu doplula o 27 minut později. Zato zbytek regaty už nabral velkou ztrátu, jako třetí míří do cíle s odstupem více než sedmi hodin Ichi Ban. Vítězka z roku 2003 Skandia se po nadějném začátku propadla s poškozeným stěžněm z druhého místa hluboko dozadu.

Po středečním startu pluly jachty v mimořádně příznivých podmínkách a podle prognóz mohl být rekordní čas Wild Oats z roku 2005 překonán až o pět hodin. V dalším průběhu závodu na 628 námořních mil (1163 kilometrů) však vítr zeslábl a plavba zpomalila. Námořníkům z vítězné třicetimetrové lodi však neúspěšný útok na rekord nikterak nevadil a po doplutí do cíle svého kapitána dle tradice s radostí vykoupali.

Posádka Wild Oats splnila svůj cíl 

Richards prohlásil, že třetím vítězstvím za sebou splnila posádka Wild Oats svůj cíl. "Nebylo to lehké. Leopard plul velmi dobře, museli jsme se prakticky pořád dívat přes rameno. Ale je to historický úspěch a teď je čas slavit," řekl.

Majitel vítězné lodi Bob Oatley připustil, že za rok jeho jachta zřejmě zaútočí na další triumf. "Ale to říkám dnes. Zítra se můžu rozhodnout jinak," uvedl.

Závodu se tentokrát vyhnuly dramatické momenty, které ho provázely v minulých letech. Z 82 startujících jachet odstoupily zatím jen tři, nejpomalejší loď Capriccio of Rhu je v cíli očekávána na Silvestra nebo až v prvních hodinách nového roku.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty