Dálkoví plavci Fichtl ani Vítek se z MS do Pekingu neprobojovali

SEVILLA

Čeští dálkoví plavci Rostislav Vítek ani Jakub Fichtl se nevešli do elitní desítky pořadí závodu na 10 kilometrů na mistrovství světa v Seville, jež zaručuje účast na olympiádě v Pekingu. Fichtl doplaval do cíle sedmnáctý se ztrátou 55 sekund na postup, Vítek skončil ještě o pět míst za ním.

Titul mistra světa obhájil v dramatickém finiši Rus Vladimir Djatčin, se stříbrem se musel spokojit Brit David Davies. Bronz vybojoval Němec Thomas Lurz, loni stříbrný plavec, který dokončil závod s mankem šest sekund na druhé místo.

Diskvalifikací skončil závod pro slavného Australana Granta Hacketta, který bude v pekingském bazénu bojovat o třetí olympijské zlato na 1500 metrů volný způsob. V Seville byl v neděli potrestán za strkanici těsně před cílem s domácím Josém Franciskem Hervasem, který dopadl stejně.

Hackett doplaval na patnáctém místě. Účast v olympijské premiéře dálkového plavání by si nezajistil ani jako nejlepší zástupce svého kontinentu, neboť ho předstihl na páté příčce jeho krajan Ky Hurst.

V úterý pokračuje mistrovství světa neolympijskou pětikilometrovou distancí. Druhý kvalifikační závod o zbývajících devět míst pro Peking se bude konat v červnu přímo na olympijských tratích v Číně.

Výsledky - 10 km:
1. Djatčin 1:53:21,0, 2. Davies (Brit.) 1:53:21,3, 3. Lurz (Něm.) 1:53:27,2, 4. Van der Weijden (Niz.) 1:53:36,3, 5. Dračev (Rus.) 1:53:37,6, 5. Hurst (Austr.) 1:53:37,6, 7. Warkentin (USA) 1:53:37,8, 8. Cleri (It.) 1:53:38,8, ...17. Fichtl 1:54:35,1, 22. Vítek (oba ČR) 1:54:44,7.