Rubriky:

Vodní sporty

Kajakářka Hilgertová vyhrála pražský závod Světového poháru

21. června 2008 14:36 - PRAHA

Štěpánka Hilgertová vyhrála sobotní závod kajakářek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. Čtyřicetiletá dvojnásobná olympijská vítězka předstihla v druhé jízdě vítězku semifinále Mandy Planertovou z Německa. Pátá skončila další domácí reprezentantka Marie Řihošková, osmá byla Irena Pavelková.

Stanislav Ježek skončil ve finále kanoistů čtvrtý, na tuto pozici se dostal díky nejrychlejší finálové jízdě z devátého místa po semifinále. Při absenci Slováka Michala Martikána byl v součtu dvou jízd nejrychlejší dvojnásobný olympijský vítěz Tony Estanguet z Francie.

Pro vodáky nominované do Pekingu to bylo poslední měření sil před olympijskými hrami a pro Hilgertovou dopadlo navýsost dobře, třebaže se vrátila z tréninkového kempu z Číny teprve před několika dny. "Dopadlo to skvěle, na to, jak jsem byla unavená," prohlásila Hilgertová. Jela hlavně pro diváky. "Musím říct, že sportovní stránku mám v mlze, hlavní dojem byla ta atmosféra. Úžasný zážitek," říkala kajakářka.

Hilgertová výsledek nepřeceňuje 

Olympiáda je za necelé dva měsíce, Hilgertovou proto čeká ještě hodně práce. V pondělí odjíždí reprezentace do Číny na další soustředění. "Trať je tam naprosto nesrovnatelná se vším, na čem se jezdí, takže výsledky tady se nesmí přeceňovat," prohlásila Hilgertová, která měla finálovou jízdu stejně jako Ježek nejrychlejší ze všech.

V roce 2000 vyhrála mistrovství Evropy i Světový pohár v Praze, stejně jako letos. Pak si v Sydney dojela pro své druhé olympijské zlato. "Ten vývoj je naprosto srovnatelný," připustila Hilgertová. "Ale za hlavní odlišnost považuji velkou náročnost trati v Číně. Na lehčí trati bych s touto formou mohla předpovídat, ale v Číně můžu vyhrát, a být i poslední," varovala optimisty.

Musí hlavně posílit, aby obtížné vlny a válce v Pekingu zvládala. Těžké tratě jí nesedí, i v Aténách skončila na obtížném kanálu pátá. "Jezdit tam na vodě je jako chodit do posilovny. Musím zabírat maximální silou," přirovnala. I proto se nepovažuje za největší favoritku her. "Určitě patřím mezi favoritky, ale těch je hned několik. Pro mě je to výzva toho využít a zabojovat," konstatovala.

Ježek chtěl být "bramborář" 

Ježek si ze čtvrté pozice nic nedělal. "Kdyby to vyšlo na medaili, čekali byste na olympiádě mnohem víc. Radši jsem to šoupnul dolů, ať si všichni říkají: 'Jo, to je nějakej bramborář, na víc nemá'. A bude klid," usmíval se věčně dobře naladěný kanoista. Prohrál s konkurencí, kterou bude mít i na olympiádě, chyběl navíc Martikán. "A také tam jedou ještě spousta těch, co byli za mnou," upozornil s úsměvem.

Prý se dalo jet rychleji. "Ale taky by to mohlo skončit eskymákem," naznačil Ježek, že se rozhodl příliš neriskovat. V semifinále se mu nedařilo. "To je těžší než finále, plno vodáků riskuje, aby se dostali do finále, a některým to většinou vyjde," upozornil.

Stejně jako Hilgertová upozornil, že trať v Troji se nedá s těžkým kanálem v Číně srovnat. "Když jsem se vrátil, říkal jsem si, že to tady skoro vůbec neumím," dodal kanoista, jenž v Troji jezdí už přes dvacet let.

V Praze se sešla téměř kompletní světová špička v čele s účastníky letošních olympijských her, kteří většinou zbývající dva závody třídílného seriálu SP vynechají. V termínech jejich konání se totiž budou připravovat na olympijském kanálu v Číně. V neděli se v Troji pojede semifinále a finále kajakářů a deblkanoí.

Výsledky závodu SP v Praze:
Muži:
C1: 1. Estanguet (Fr.) 175,50 (0 trestných sekund), 2. Bell (Austr.) 176,91 (0), 3. Florence (Brit.) 178,39 (0), 4. Ježek 178,98 (2), ...6. Indruch 186,06 (2), 21. Mašek (všichni ČR) 94,38 (2).
Ženy:
K1: 1. Hilgertová (ČR) 192,47 (0), 2. Planertová (Něm.) 193,84 (0), 3. Dukátová (SR) 195,43 (2), ...5. Řihošková 196,92 (2), 8. Pavelková (obě ČR) 199,55 (4).

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty