Rubriky:

Vodní sporty

Doktor svým svěřencům naordinuje tvrdý trénink

26. února 2009 12:51 - PRAHA

V úterý ráno odletěli čeští kanoističtí reprezentanti se svým šéftrenérem Martinem Doktorem na pětitýdenní soustředění do Chula Visty na jihozápadě USA. Hlavním cílem v letošní sezóně je podle Doktora vytvořit základ týmu, který se v následujících letech bude ucházet o účast na olympijských hrách v Londýně v roce 2010.

 

Český svaz kanoistů

Jak uvedl Český kanoistický svaz, na soustředění odletěly dvě skupiny. Jedna pod vedením Martina Doktora do Chula Visty a druhá pod vedením Libora Dvořáka do Newportu. Na jihozápadě USA budou svěřenci Doktora trénovat v takřka ideálních podmínkách, které jim zajišťuje Český svaz kanoistů ve spolupráci s Olympijským tréninkovým centrem USA.

Dvojnásobný olympijský vítěz měl k výběru této lokality hned několik důvodů - dobré klimatické podmínky, perfektní vybavenost zařízení, ve kterém tréninkový kamp probíhá, a současná spolupráce s týmem USA, díky kterému se čeští kanoisté a kajakáři do této lokality dostali. „Předesílám, že se jedná o zařízení, kam se sportovci z jiných zemí mohou dostat jedině na základě „povolení“ od týmu USA. A to není zcela běžná věc. Když to půjde i v dalších letech, byl bych velice rád, kdybychom mohli toto místo využívat," uvedl Martin Doktor. 

Tréninky přímo na tělo

V rámci soustředění proběhne také několik testování, která by měla naznačit cestu dalšího směřování rozvoje jednotlivých sportovců. Základ přípravy bude probíhat podle osvědčených receptů, podle kterých jsem se v minulosti připravoval i já sám. Nově ale zavedeme některé metody, které by jednotlivé sportovce měly posunout trochu více individuálním směrem. Myslím, že mohou být přínosem. Přímo v Olympic Training Center budou probíhat speciální biochemické testy, které budou navazovat na předchozí a na základě tohoto měření se dají vylepšit osobní tréninkové plány jednotlivým závodníkům přímo na tělo,“ vysvětloval Doktor.

Pokusí se probojovat na mistrovství světa

Hlavním cílem v letošní sezóně je podle Doktora vytvořit základ týmu, který se v následujících letech bude ucházet o účast na olympijských hrách v Londýně v roce 2010. První selekce proběhne již koncem dubna. V květnu se pak naši nejlepší závodníci utkají se světovou konkurencí v rámci Světového Poháru v Račicích. Další plány reprezentačního družstva jsou dané nominačními kritérii - ME v Brandenburgu, ME do 23let v Poznani a MS v Dartmounthu v Kanadě. Zajímavá bude jistě také účast našich juniorů na MSJ Moskvě.

Do zámoří zamířili kanoisté Jiří Heller, Lukáš Koranda a Radek Miškovský, kajakářky Anna Adamová, Martina Víchová, Karolína Kumžáková a Jana Šebestová. Na úspěchy ve čtyřkajaku se budou společně připravovat Jan Štěrba, Jiří Souček, Ondřej Horský a Jan Andrlík. „Závodní sezóna letos bude delší než loni, tak je potřeba najezdit kilometry, abychom podali dobré výsledky. Našim cílem je natrénovat tak, aby dopadla dobře jarní nominace a my se tak mohli pokusit probojovat na mistrovství světa,“ shrnul za všechny Jan Andrlík.

vef, Sport.cz

Zrušit