Rubriky:

Vodní sporty

Z plavání se stal boj technologií

4. srpna 2009 08:30 - ŘÍM/PRAHA

Takové zemětřesení v rekordních tabulkách dějiny plavání nepamatují. Při světovém šampionátu v římském bazénu došlo k celkem 43 přepisům nejlepšího času historie, jenže smršť rekordů dostává hořkou příchuť.

Zrodilo se tolik mimořádných výkonů, až je to nepřirozené. Plavání se proměnilo spíš v souboj technologií. Triumf slaví laboratoře vyvíjecí materiály, které ve vodě zrychlují a nadnášejí a o úspěchu rozhoduje, kdo si může moderní vybavení pořídit. „Vždy jsem byl pro, aby se vyplácely trénink a tvrdá dřina. Chtěl bych, aby v bazénu zase rozhodoval jen lidský výkon a ne nejnovější prvky technologie,“ tvrdí americký fenomén Michael Phelps, jenž zůstal u staršího typu plavek, ale na 200 m volně byl nečekaně poražen Němce Biedermannem.

Rekordní smršť děsí

Za poslední dva roky padly téměř dvě stovky světových rekordů, jenže drtivou většinu z nich vytvořili plavci právě v nových superrychlých plavkách z polyuretanových vláken. Ty budou od příštího roku už zakázané. Mezinárodní plavecká federace (FINA) se lekla a příště musí být plavky výhradně z textilu a končí i celotělové modely. „Ta rekordní smršť všechny vyděsila,“ přiznává Australan Grant Hackett, jehož čas na 1500 m volně z roku 2001 je posledním platným světovým maximem z doby před zavedením umělých obleků.

„Mám obavu, jestli není pozdě. Co když časy z Říma zůstanou navždy nepřekonány,“ uvažuje Němka Britta Steffenová. „Možná by bylo nejlepší plavat, jak nás Bůh stvořil,“ navrhuje Phelpsův soupeř na motýlkářských tratích Milorad Čavič.

Martin Kézr, Právo

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty