Druhý den na ME slalomářům medaili nepřinesl

TACEN

Slalomářská velmoc Česká republika se v sobotu v Tacenu na mistrovství Evropy medaile nedočkala. V závodech hlídek obsadili deblkanoisté čtvrté místo, kajakáři po padesátisekundové penalizaci z druhé jízdy skončili třináctí. Třetí zlato pro Slovensko vybojovaly posádky C2 v čele s olympijskými vítězi Peterem a Pavlem Hochschornerovými, kajakářský triumf slavili domácí Slovinci.

V konkurenci pouhých šesti družstev patřili čeští deblkanoisté k favoritům, zvlášť když součástí týmu byly dvě medailové posádky z předchozích dvou olympiád. Nakonec by na cenný kov Čechům nestačily ani čisté jízdy, při třech chybách na trati je od bronzových Francouzů pořád dělilo více než šest sekund. Slováci vyhráli s obrovským štěstím o pouhých 22 setin sekundy, Němce o zlato připravily jen dva dotyky branek navíc.

Kajakáři byli po první jízdě třetí, ale ve druhé neprojeli branku a skončili ve druhé desítce hned za Slováky, kteří se kvůli obdobné chybě propadli dokonce ze druhého místa. Bez medaile skončili i průběžně vedoucí Poláci, a tak překvapivé šampiony doplnili na stupních vítězů Němci, kteří získali už čtvrté stříbro, a Italové.

V dopolední kvalifikaci zbyly z českých posádek oči pro pláč jen deblové posádce Jaroslav Pospíšil, Jaroslav Pollert. Zkušená dvojice by za normálních okolností s přehledem postoupila do semifinále, ale z první jízdy byla diskvalifikována kvůli nižší hmotnosti lodi, než jakou dovolují pravidla.

Namísto druhého nejlepšího času z prvního kola šli do druhého s připsaným časem 999 sekund a pouze výpadky soupeřů je mohly zachránit. Druhou jízdu však nedokončili z 25 týmů pouze Řekové, a to českému páru na posun mezi dvacítku postupujících nestačilo.

Olympijští medailisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem a Marek Jiras s Tomášem Máderem potíže s postupem neměli, první jmenovaná posádka skončila dokonce třetí. Ještě lépe se vedlo kajakářům. Bývalý bronzový medailista z MS Ivo Pišvejc obsadil druhé a olympionik Ondřej Raab třetí místo. V semifinále nebude chybět ani Lukáš Kubričan, který skončil v nejvyrovnanější kategorii čtyřiadvacátý.

Výsledky:
Finále - hlídky:
3xK1 muži: 1. Slovinsko (Nolimal, Kauzer, Kralj) 208,75 (2 trestné sekundy), 2. Německo 211,86 (4), 3. Itálie 213,75 (4), ...13. ČR (Pišvejc, Raab, Kubričan) 264,98 (54).
3xC2: 1. Slovensko (Peter Hochschorner/Pavel Hoschschorner, Kubáň/Olejník, P. Škantár/L. Škantár) 241,69 (4), 2. Německo 241,91 (8), 3. Francie 247,83 (4), 4. ČR (Jiras/Máder, Pospíšil/J. Pollert, Volf/Štěpánek) 253,86 (6).
Kvalifikace:
K1: 1. Kauzer (Slovin.) 190,65, 2. Pišvejc 190,73 (2), 3. Raab (oba ČR) 190,88 (0), 4. Oblinger (Rak.) 191,10 (2), 5. Polaczyk (Pol.) 191,23 (0), 6. Ferrazzi (It.) 191,96 (0), ...24. Kubričan (ČR) 199,36 (2).
C2: 1. Becker, Henze 213,57 (4), 2. Bahmann, Senft (všichni Něm.) 213,88 (0), 3. Volf, Štěpánek 214,30 (2), ...9. Jiras, Máder 223,56 (4), 24. Pospíšil, J. Pollert (všichni ČR) 1110,25 (4).