Volf se Štěpánkem opět mistry Evropy ve vodním slalomu

TACEN

Deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem obhájili v neděli titul mistrů Evropy ve vodním slalomu. Ve slovinském Tacenu zopakovali vicemistři světa loňské prvenství ze Skopje. Triumf českých posádek umocnili druhým místem ve stejné kategorii Marek Jiras s Tomášem Mádrem.

Dvě medaile získaly vzápětí i české kajakářky, ale stříbrná Štěpánka Hilgertová a bronzová Irena Pavelková se musely sklonit před uměním německé závodnice Mandy Planertové. Ta Hilgertovou připravila o druhé evropské zlato o pouhých 31 setin sekundy.

Volf se Štěpánkem vyhráli čistou jízdou už semifinále a titul jim nesebral ani dotyk branky hned v úvodu finálového kola. Na šestém evropském šampionátu získali už čtvrtou individuální medaili, Jiras s Máderem zase zopakovali své umístění z předminulého šampionátu.

Bronzová medaile zbyla na bratrance Petera a Ladislava Škantárovy, kteří ve finále hájili čest Slovenska po nezdaru dvojnásobných olympijských vítězů Petera a Pavola Hochschornerových. Suveréni posledních sezón se v peřejích Sávy v semifinále převrátili a skončili poslední.

Ve finálové desítce kajakářek bylo pět závodnic z České a Slovenské republiky, přičemž Pavelková, Hilgertová a Marcela Sadilová se seřadily dokonce do první pětky. První dvě jmenované si pak ve finále vyměnily pořadí na medailových pozicích, na Planertovou ale Hilgertové útok nestačil, třebaže Němka v horní polovině trati hodně ztratila.

Skoro pětisekundový náskok ze semifinále Planertová těsně uhájila, takže dnes již pětinásobná medailistka z ME Hilgertová už potřetí v kariéře skončila na kontinentálním šampionátu těsně pod vrcholem.

Ve finále kanoistů jen Ježek

V dalších kategoriích čeští reprezentanti na medaili nedosáhli. V nabité soutěži kanoistů se do finále dostal jen nemocný Stanislav Ježek a při vítězství Němce Stefana Pfanmöllera obsadil osmé místo.

Pátému muži z Atén Tomáši Indruchovi unikla postupová desítka o jedinou pozici a nicotných 25 setin. Sedmnáctý dojel Jan Mašek a bude se muset v září při domácím šampionátu na Lipně zúčastnit dodatečné kvalifikace o účast na mistrovství světa, neboť neskončil do poloviny startovního pole.

Tutéž podmínku domácí nominace nesplnil ani olympionik kajakář Ondřej Raab, který byl v hrubě nezdařené semifinálové jízdě nucen provést eskymácký obrat, neprojel čtyři branky a skončil poslední. Také Ivana Pišvejce vinou sedmnáctého místa čeká zářijový dodatečný boj o mistrovství světa.

Do finále postoupil s osmým časem Lukáš Kubričan a pozici udržel. Titul vybojoval Rakušan Helmut Oblinger, který tím zkompletoval svoji medailovou sbírku z evropských šampionátů.

Už v kvalifikaci skončily naděje Jaroslava Pospíšila s Jaroslavem Pollertem, kteří byli diskvalifikováni kvůli příliš lehké deblkanoi.

ME ve vodním slalomu - finále
Muži
K1: 1. Oblinger (Rak.) 187,39 (0 trestných sekund), 2. Kauzer (Slovin.) 188,25 (0), 3. Pfannmöller (Něm.) 188,86, 4. Kralj (Slovin.) 189,26 (0), 5. Walsh (Brit.) 191,69 (2), 6. Nolimal (Slovin.) 191,78 (0), 8. Kubričan 192,42 (0), v semifinále 17. Pišvejc 97,50 (2), 40. Raab (všichni ČR) 309,99 (202).
C1: 1. Pfannmöller (Něm.) 200,55 (0), 2. Slafkovský (SR) 201,32 (0), 3. McIntosh 201,74 (0), 4. Florence (oba Brit.) 203,58 (0), 5. Martikán (SR) 204,42 (4), 6. Lalliet (Fr.) 205,98 (2), ...8. Ježek 206,81 (0), v semifinále 11. Indruch 103,77 (2), 17. Mašek (všichni ČR) 105,67 (0).
C2: 1. Volf, Štěpánek 211,60 (2), 2. Jiras, Máder (všichni ČR) 212,82 (4), 3. P. Škantár, L. Škantár (SR) 213,08 (2), 4. Braud, Forgit 216,54 (0), 5. C. Luquet, P. Luquet (všichni Fr.) 216,92 (4), 6. Bowman, Smith (Brit.) 216,98 (4), ...v kvalifikaci 24. Pospíšil, J. Pollert (ČR).
Ženy
K1: 1. Planertová (Něm.) 216,01 (0), 2. Hilgertová 216,32 (0), 3. Pavelková (obě ČR) 219,08 (0), 4. Oblingerová-Petersová (Rak.)219,33 (0), 5. Sadilová (ČR) 221,50 (2), 6. Kaliská (SR) 221,70 (0).