Párová čtyřka na medaili na MS nedosáhla, skončila čtvrtá

GIFU (Japonsko)

Párová čtyřka ve složení David Jirka, Jakub Hanák, Václav Chalupa, Milan Doleček na medaili na mistrovství světa v japonském Gifu nedosáhla. Česká čtveřice obsadila v ostře sledovaném finále nepopulární čtvrté místo a nedokázala tak navázat na druhé místo z loňských olympijských her v Aténách. Ze zisku zlatých medailí se v Japonsku radovali Poláci, za kterými dojelo Slovinsko a Estonsko.

Pro svěřence trenéra Sergeje Kruťjakova se v Japonsku závod nevyvíjel moc dobře již od startu. Až do poloviny tratě se sice drželi na třetím místě, ale 500 metrů před cílem se propadli až na pátou pozici. Poté se jim sice podařilo zrychlit a předjet Německo, na lepší než čtvrté místo to ale nestačilo.

"Klukům to očividně nesedlo, trápili se celou dobu, nejeli naše tempo, které máme naučené," řekl trenér Kruťjakov. Podle Hanáka dnes párovka na lepší výsledek neměla. "Tři lodě - medailisté - nám ujely už v půli trati. Od začátku jsme cítili, že to není ono. Jsme zvyklí jezdit tři roky vpředu, první závod za celou tu dobu se nám nepovedl a je to zrovna finále MS," litoval Hanák.

Náskok se nedal dohnat

Strok Jirka doplnil, že v povětru už se náskok ostatních nedal dohnat. Chalupa tak opět prohrál se svými dlouholetými soupeři na skifu Slovincem Iztokem Čop a Juerim Jaansonem z Estonska. Ti totiž v letošní sezoně stejně jako český veterán usedli do reprezentačních posádek párových čtyřek ve svých zemích.

"Soupeři byli v daném počasí a okamžiku prostě lepší, opět zasáhl můj neoblíbený pověstný povítr, nechci se na to vymlouvat, ale takové počasí prostě kvalitnímu silovému tempu nesedí. Je potřeba vyšší tempo, které bohužel tolik neumíme," hodnotil finále Chalupa.

Podle Dolečka, háčka posádky, se čeští veslaři vůbec nesešli v tempu. "Každý tahal za sebe, když jsme dali nástup v půli trati, ani jsme nezrychlili," uvedl.

Na zlato se musí počkat

Česká výprava se tak v pondělí vrátí z Japonska se dvěma medailemi, o které se již v sobotu zasloužili skifaři Miroslava Knapková a Ondřej Synek. Knapková skončila druhá, Synek třetí. Na historicky první zlato v olympijské disciplíně si bude muset české veslování počkat minimálně do příštího roku, kdy se šampionát uskuteční v britském Etonu.

V B-finále se dnes představil dvojskif lehkých vah Jan a Ondřej Vetešníkovi, který dojel na pátém místě a celkově skončil jedenáctý.

Nejúspěšnější zemí japonského šampionátu se stala Austrálie s bilancí čtyř zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové. Druzí skončili Novozélanďané (4-0-0), česká výprava obsadila v hodnocení národů 16. místo.

Muži:
Párová čtyřka: 1. Polsko (Korol, Jelinski, Kolbowicz, Wasielewski) 5:34,96, 2. Slovinsko 5:35,45, 3. Estonsko 5:36,61, 4. ČR (Jirka, Hanák, Chalupa, Doleček) 5:38,54.
Čtyřka s korm.: 1. Francie 6:02,42, 2. USA 6:03,44, 3. Německo 6:06,01.
Osma: 1. USA 5:22,75, 2. Itálie 5:24,01, 3. Německo 5:25,66.
Lehká váha:
Dvojskif: 1. Hirling, Varga (Maď.), 6:05,10, 2. Rasmussen, Quist (Dán.) 6:05,62, 3. Randa, Sycz (Pol.) 6:07,93, ...B-finále: 1. Hunter, Lindsay-Fynn (Brit.) 6:16,02, ...5. J. Vetešník, O. Vetešník (ČR) 6:20,44.
Dvojka bez korm.: 1. Helleberg, Ebert (Dán.) 6:22,59, 2. Cerda, Leal (Chile) 6:23,31, 3. Amitrano, Amarante (It.) 6:25,63.
Párová čtyřka: 1. Itálie 5:44,76, 2. Belgie 5:46,00, 3. Kanada 5:47,86.
Čtyřka bez korm.: 1. Francie 5:47,91, 2. Irsko 5:49,26, 3. Itálie 5:49,30.
Ženy:
Párová čtyřka: 1. Británie 6:09,59, 2. Německo 6:09,93, 3. Rusko 6:12,19.
Osma: 1. Austrálie 5:58,10, 2. Rumunsko 5:59,50, 3. Nizozemsko 5:59,61.
Lehká váha:
Dvojskif: 1. Reimerová, Draegerová (Něm.) 6:48,47, 2. Hykelová, Nicholsová (USA) 6:48,77, 3. Stenová, Nieminenová
(Fin.) 6:49,02.
Čtyřka bez korm.: 1. Kanada 6:19,87, 2. Dánsko 6:20,69, 3. Británie 6:22,49.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.