Rubriky:

Vodní sporty

Zlatý výlov! Čeští slalomáři triumfovali na domácí vodě ve všem

20. června 2015 11:00 - Praha
(Aktualizováno: 20. června 2015 17:25)

Tři závody, tři triumfy! Čeští vodní slalomáři ovládli při SP v Praze Troji vše, co se dalo. Kanoista Stanislav Ježek byl bezchybný už v semifinále, ve finále byl pak ještě rychlejší. Osmatřicetiletý reprezentant porazil slovinského mistra Evropy Benjamina Savšeka o 57 setin. Kateřina Hošková se postarala o druhý český triumf. Skoro o sekundu porazila favoritku Jessiku Foxovou z Austrálie. Jiří Prskavec vyhrál mezi kajakáři. Pomohla diskvalifikace původního vítěze Brita Josepha Clarkea, který porušil pravidlo o minimální hmotnosti lodi. Třetí díky tomu skončil další domácí reprezentant Ondřej Tunka.

 

Jan Handrejch, Právo

Úspěch domácí reprezentace umocnily závody hlídek. Trojice kanoistů i kanoistek s Ježkem i Hoškovou vyhrály a kajakáře od nejrychlejšího času v soutěži týmů dělilo na druhém místě za Poláky pouhých 34 setin.

Dvojnásobný mistr Evropy Prskavec nejprve litoval dotyku v brance, protože jen kvůli dvousekundové penalizaci se zařadil až za Clarkea. Kolem britského závodníka ale vzápětí začal shon u vážení lodí, protože se ukázalo, že má o zhruba deset dekagramů lehčí kanoi oproti pravidlům.

Po změně pořadí se mezi Prskavce a Tunku vklínil jen úřadující mistr světa a Evropy Francouz Boris Neveu. Páté místo obsadil předloňský mistr světa z Prahy Vavřinec Hradilek.

"Je mi to trochu líto, protože takovéhle vítězství tolik netěší, když se rozhoduje až po závodu u rozhodčích," řekl Prskavec. "Taková chyba by se mu stávat neměla, nechápu, že si to nepohlídá. Na vodě to neudělalo vůbec nic," komentoval chybějících 100 gramů na hmotnosti soupeřovy lodě.

Osmatřicetiletý Ježek předvedl dvě bezchybné jízdy, v té finálové ještě zrychlil a porazil o 57 setin slovinského mistra Evropy Benjamina Savšeka. Třetí skončil Brit David Florence, druhý český finalista Tomáš Rak byl desátý.

Nejsem junák, říkal Ježek

Ježek potvrdil skvělou formu z květnového mistrovství Evropy, kde vyhrál kvalifikaci, v semifinále byl čtvrtý, ale v závěrečné jízdě jej hrubá chyba v poslední brance připravila o medaili. Na domácí trati si závodník pořádajícího USK Praha desáté místo z Markkleebergu štědře vynahradil a podtrhl povedený návrat do národního týmu po roční pauze.

"Nebudeme si nalhávat, nejsem žádný mladý junák, který by říkal, že to všem tady nandá. Takže mě to těší hodně," prohlásil Ježek. "Vím, že mám na to jezdit ve špičce."

Tunka musel dlouho čekat, než se dozvěděl, že se při pátém startu ve Světovém poháru poprvé dostal na pódium. "Není to takové, jako kdybych dojel a věděl, že mám medaili, ale až půjdu na vyhlášení a všichni mi budou tleskat, to bude dobré," uvedl tréninkový parťák Prskavce. "Já jsem s tím po jízdě moc nepočítal, výsledek se dvěma šťouchy nebyl až tak dobrý, dost mě to překvapilo. Ale šťouchali všichni. Čistý čas jsem jel dobrý, s tím jsem byl spokojený. Dole už jsem docela riskoval," řekl.

Hradilek se o lepší výsledek připravil třemi chybami. "Je do páté místo ve finále Světového poháru po ne moc povedené jízdě, i když o těch šťouchách ani moc nevím, bylo to hodně natěsno," řekl stříbrný olympijský medailista. "Ale jsem rád, je to pro mě trochu odrazový můstek do dalšího průběhu sezony," prohlásil.

Světová šampionka z roku 2011 Hošková vyhrála semifinále i se dvěma dotyky v brankách a po finále byla za čistou jízdu ráda. Australanka Jessica Foxová, jež se před dvěma lety v Praze stala mistryní světa, byla pomalejší jen o 92 setin sekundy. Žádné jiné bezchybné jízdy žen dnes k vidění nebyly. Třetí byla Ana Satilová z Brazílie, Monika Jančová obsadila deváté místo.

Závod SP ve vodním slalomu v Praze-Troji:
Muži:
K1:
1. Prskavec (ČR) 88,74 (2 trest. sekundy)
2. Neveu (Fr.) -0,55 (2)
3. Tunka -1,92 (4)
...
5. Hradilek -5,01 (6)
v semifinále 12. Hilgert (všichni ČR)
3xK1:
1. Polsko (Polaczyk, Okreglak, Popiela) 99,04 (0)
2. ČR (Prskavec, Hradilek, Tunka) -0,34 (2)
3. Slovinsko -3,89 (2)
C1:
1. Ježek (ČR) 90,68 (0)
2. Savšek (Slovin.) -0,57 (0)
3. Florence (Brit.) -1,65 (0)
...
10. Rak -7,98 (2)
v semifinále 18. Mašek
22. Jáně (všichni ČR)
3xC1:
1. ČR (M. Jáně, Ježek, Rak) 108,38 (4)
2. Británie -0,21 (4)
3. Německo -1,71 (4)
Ženy:
C1:
1. Hošková (ČR) 112,43 (0)
2. Foxová (Austr.) -0,92 (0)
3. Satilaová (Braz.) -4,39 (2)
...
9. Jančová -22,82 (8)
v semifinále 13. Fišerová (obě ČR)
3xC1:
1. ČR (Hošková, Jančová, Fišerová) 141,32 (2)
2. Německo -13,17 (8)
3. Rakousko -13,65 (12)


ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty