Pittsburgh - Boston 4:6Zachův večer v NHL! Byl vyhlášen první hvězdou zápasu, Pastrňák zapsal dva body

Další výhra Bostonu, navíc s výraznou českou stopou! Pavel Zacha přispěl v NHL gólem a přihrávkou k výhře Bostonu 6:4 v Pittsburghu a stal se první hvězdou zápasu. Vítězství podpořili další čeští hokejisté: David Pastrňák přihrál na dvě branky a Jakub Lauko na jednu. David Rittich předčil v českém brankářském souboji Lukáše Dostála a dovedl Los Angeles k výhře 3:1 nad Anaheimem. Za San Jose skóroval Jan Rutta, Sharks ale podlehli doma Minnesotě 2:6.

Útočník Bostonu Pavel Zacha slavící svůj zásah se spoluhráči

V Pittsburghu první třetina nepřinesla gól, zato v druhé padlo během necelých osmi minut šest branek. Bruins poslal do vedení ve 29. minutě Jake DeBrusk a hned o čtrnáct sekund později na něj navázal z dorážky Zacha. Po české spolupráci zvýšil Kevin Shattenkirk na 3:1. Před gólem vybojovali puk v rohu kluziště Zacha s Pastrňákem, který přihrávkou od zadního mantinelu uvolnil obránce Bostonu. Zacha touto akcí překonal svůj rekord z minulé sezony NHL, na kontě má 58 bodů (20+38).

Pittsburgh snížil v dalším průběhu z 1:4 na 3:4. Morgan Geekie ale vstřelil v 55. minutě po Laukově pasu od zadního mantinelu pátý gól Bostonu. Při hře domácích bez gólmana zvýšil Danton Heinen na 6:3 po přihrávce Pastrňáka, který se zlepšil a 109 bodů (47+62) v sezoně. Poslední slovo měl Michael Bunting, který v zápase skóroval dvakrát. Prohru musel strávit v tisícím startu v NHL obránce Erik Karlsson.

Boston si udržel v čele Atlantické divize jednobodový náskok a stále je ve hře o Prezidentský pohár za vítězství v základní části, kterou loni ovládl. „Bylo by hezké být první, ale nejdůležitější je, abychom byli připraveni na play off. Na to se zaměřujeme,“ podotkl kouč Bostonu Jim Montgomery. Vychází i z loňské zkušenosti, kdy jeho svěřenci překonávali v základní části rekordy, ale Florida je vyřadila v prvním kole play off.

Pittsburgh vypadl ve Východní konferenci z postupové osmičky a klesl až na jedenácté místo, protože tři hlavní konkurenti v sobotu vyhráli: Philadelphia zdolala New Jersey 1:0, Washington porazil Tampu Bay 4:2 a Detroit zvítězil v Torontu 5:4 v prodloužení.

V Los Angeles otevřel skóre domácí útočník Pierre-Luc Dubois, který doklepl v přesilové hře u levé tyčky sražený kotouč do odkryté branky. V polovině zápasu zvýšil nahozením od modré čáry Matt Roy. Rittich přišel o čisté konto v 52. minutě, kdy jej překonal Trevor Zegras střelou nad lapačku. Další drama odmítl Kevin Fiala v čase 57:42.

Rittich kryl 28 střel a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Český gólman pustil podruhé za sebou jen jednu branku a v obou případech inkasoval až v závěrech utkání.

„Chytá dobře,“ pochválil trenér Los Angeles Jon Hiller českého brankáře a vyzdvihl, jak zvládá roli dvojky. „Není v rytmu, přesto zachytá spolehlivě, když jej postavíte. To je velmi ceněná schopnost u gólmana. Také dnes nás podržel a pravděpodobně byl rozdílovým hráčem,“ doplnil. Důležitý zákrok předvedl Rittich ve druhé třetině, kdy zlikvidoval sólový únik Franka Vatrana a Kings zůstali ve vedení.

Dostál nezopakoval výkon z posledního startu, ve kterém před čtyřmi dny zneškodnil 37 z 38 pokusů Los Angeles. V odvetě chytil 25 střel.

Rutta se prosadil popáté v sezoně, poté co střelou od modré čáry vyrovnal v desáté minutě na 1:1. Minnesota definitivně zlomila odpor domácích ve 40. minutě, v níž udeřil Kirill Kaprizov dvakrát během 47 sekund a zajistil týmu vedení 5:2.

New York Rangers udolali v městském derby Islanders 3:2 po nájezdech a 54. výhrou vytvořili klubový rekord. Na dosah mají i zisk Prezidentského poháru, pokud ve zbývajícím utkání základní části porazí Ottawu. Poslední výhru řídil Artěmij Panarin, který v 56. minutě vyrovnal na 2:2 a rozhodl rozstřel. Na zaváhání Rangers čeká s jednobodovým odstupem Dallas, který v sobotu vyhrál 3:1 nad Seattlem.

Colorado utrpělo debakl s Winnipegem 0:7 a stejný stav platil už od 37. minuty. Oba týmy se spolu shodou okolností utkají i v prvním kole play off. „Všechno bylo špatně,“ řekl stroze k zápasu útočník Colorada Nathan MacKinnon, který ztrácí v boji o vítězství v produktivitě základní části čtyři body na Nikitu Kučerova z Tampy Bay.

Vydařený večer prožil obránce Roman Josi, který režíroval dvěma góly a dvěma asistencemi výhru Nashvillu 6:4 nad Columbusem.

NHL:
NY Rangers – NY Islanders 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 – 0:0)
Branky: 56. a rozhodující sam. nájezd Panarin, 25. Schneider – 32. a 40. Nelson. Střely na branku: 43:35. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin, 2. Panarin (oba NY Rangers), 3. Sorokin (NY Islanders).
Dallas – Seattle 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky: 20. C. Smith, 40. J. Robertson, 53. Heiskanen – 55. Yamamoto. Střely na branku: 30:27. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Heiskanen, 2. J. Robertson (oba Dallas), 3. Yamamoto (Seattle).
Colorado – Winnipeg 0:7 (0:4, 0:3, 0:0)
Branky: 6. a 36. Monahan, 16. a 37. Lowry, 9. Vilardi, 16. Morrissey, 31. Toffoli. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18.121. Hvězdy zápasu: 1. Monahan, 2. Hellebuyck, 3. Morrissey (všichni Winnipeg).
Florida – Buffalo 3:2 v prodl. (2:2, 0:0, 0:0 – 1:0)
Branky: 6. Lundell, 9. Stenlund, 64. Reinhart - 3. Jost, 10. Quinn. Střely na branku: 42:29. Diváci: 19.319. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart, 2. Bobrovskij, 3. Lundell (všichni Florida).
Philadelphia – New Jersey 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 31. Konecny. Střely na branku: 21:20. Diváci: 19.649. Hvězdy zápasu: 1. Konecny, 2. Ersson, 3. Seeler (všichni Philadelphia).
Washington – Tampa Bay 4:2 (2:2, 0:0, 2:0)
Branky: 10. a 14. Milano, 49. Carlson, 57. Dowd – 14. Duclair, 17. Hagel. Střely na branku: 34:34. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Milano, 2. Carlson, 3. Lindgren (všichni Washington).
Ottawa – Montreal 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 2:1 – 0:0)
Branky: 14. a 41. B. Tkachuk, 29. Pinto, 59. Chabot, rozhodující sam. nájezd Batherson – 22. a 34. Caufield, 10. Matheson, 56. Newhook. Střely na branku: 44:25. Diváci: 19.337. Hvězdy zápasu: 1. B. Tkachuk (Ottawa), 2. Caufield (Montreal), 3. Sanderson (Ottawa).
Toronto – Detroit 4:5 v prodl. (1:4, 3:0, 0:0 – 0:1)
Branky: 9. Marner, 30. N. Robertson, 31. Matthews, 38. Tavares – 11. a 18. DeBrincat, 14. Edvinsson, 20. Perron, 61. Larkin. Střely na branku: 36:32. Diváci: 19.123. Hvězdy zápasu: 1. DeBrincat (Detroit), 2. Marner (Toronto), 3. Larkin (Detroit).
Pittsburgh – Boston 4:6 (0:0, 2:4, 2:2)
Branky: 36. a 59. Bunting, 31. Rust, 45. O'Connor – 29. DeBrusk, 29. ZACHA, 32. Shattenkirk (PASTRŇÁK, ZACHA), 35. Marchand, 55. Geekie (LAUKO), 58. Heinen (PASTRŇÁK). Střely na branku: 32:31. Diváci: 18.393. Hvězdy zápasu. 1. ZACHA (Boston), 2. Bunting (Pittsburgh), 3. Marchand (Boston).
Nashville – Columbus 6:4 (3:1, 3:1, 0:2)
Branky: 3. a 14. Novak, 5. a 36. Josi, 25. Glass, 34. F. Forsberg – 47. a 60. Fix-Wolansky, 3. Malatesta, 31. Texier. Střely na branku: 37:37. Diváci: 17.282. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. Novak, 3. Evangelista (všichni Nashville).
Edmonton – Vancouver 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky: 38. E. Kane – 20. Lafferty, 31. Suter, 59. Joshua. Střely na branku: 33:27. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. DeSmith, 2. Lafferty (oba Vancouver), 3. E. Kane (Edmonton).
Los Angeles – Anaheim 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 23. Dubois, 31. M. Roy, 58. Fiala – 52. Zegras. Střely na branku: 28:29. David RITTICH odchytal za Los Angeles celý zápas, inkasoval jeden gól z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 96,6 procenta. Lukáš DOSTÁL odchytal 57:53 minuty, inkasoval tři góly z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 89,3 procenta. Diváci: 18.133. Hvězdy zápasu: 1. M. Roy, 2. Dubois, 3. RITTICH (všichni Los Angeles).
San Jose – Minnesota 2:6 (1:2, 1:3, 0:1)
Branky: 10. RUTTA, 36. Ferraro – 40. a 40. Kaprizov, 6. Boldy, 17. Chisholm, 35. Öhgren, 42. Johansson. Střely na branku: 29:38. Diváci: 17.435. Hvězdy zápasu: 1. Kaprizov, 2. Faber (oba Minnesota), 3. Granlund (San Jose).