Karlovy Vary - Sparta 5:4Karlovy Vary přestřílely poslední Spartu, dvakrát se trefili Kumstát a Pech

Karlovy Vary

Hokejisté Karlových Varů zdolali v 14. kole extraligy pražskou Spartu 5:4, když rozhodl trefou 65 sekund před koncem v přesilovce obránce Petr Gřegořek. Čtyřmi body za dvě branky a stejný počet asistencí se podílel na úspěchu Energie také útočník Lukáš Pech.

Západočeši po předchozí sérii čtyř porážek naplno bodovali podruhé v řadě, když potvrdili zlepšenou formu, která jim zajistila už i čtvrteční výhru nad Kladnem. Poslední Sparta nenavázala na výhru z minulého zápasů s Pardubicemi a za posledních jedenáct kol získala jen tři body.

Souboj mužstev ze spodu tabulky začal oboustranně opatrně. První větší závar se odehrál před Mensatorem, ale Forman nedokázal přes shluk hráčů protlačit puk do branky. Domácí kontrovali šancemi Skladaného a Kumstáta. Skóre se poprvé měnilo ve 12. minutě. Po střele Kumstáta dorážel za Neuvirthova záda Pech. Sparta srovnala o tři minuty později, když Přibyl za domácí brankou obehrál Noska a protlačil puk do domácí svatyně.

Úvodní minuty druhé části patřily Energii. Domácí opět udeřili ve 26. minutě při své první přesilově hře. Noskovu bombu od modré čáry dorazil Kumstát. I druhou početní výhodu Karlovarští využili. Když se blížila polovina zápasu, trefil se chytrou střelou za Neuvirthova záda podruhé v utkání Pech.

Sparta se z dvoubrankové ztráty nevzpamatovávala dlouho. Při vyloučení Košťála snížil ve 32. minutě stav na jednobrankový rozdíl Tomáš Rachůnek. Útočná bitva pokračovala i v dalším průběhu. Dvoubrankový náskok na stranu Západočechů mohl vrátit Skladaný, naopak v posledních vteřinách třetiny mohl vyrovnat Ton, který při samostatném úniku přestřelil Mensatorovu branku.

Co se Pražanům nepovedlo na konci prostřední třetiny, povedlo se po 22 vteřinách té třetí. Po hezké individuální akci se prosadil Broš. Ve 44. minutě ale zakončoval pěknou Zaťoviče a Pecha Kumstát, který dostal Energii opět do vedení. Hosté se s tímto stavem nechtěli smířit a osamocený Philipp počtvrté propasíroval puk pod Mensatorovým betonem.

Kritická chvíle pro Spartu přišla v 58. minutě, kdy po vyloučení Tona a Ivana Rachůnka se domácím naskytla 14 vteřin početní výhoda pěti proti třem. Západočeši však využili až pokračující výhodou jednoho muže v poli. Bombou z mezikruží vstřelil v 59. minutě vítěznou branku Gřegořek. Spartě k vyrovnání nepomohla závěrečná power play.

HC Energie Karlovy Vary - HC Sparta Praha 5:4 (1:1, 2:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 12. Pech (Kumstát), 26. Kumstát (D. Nosek), 29. Pech (D. Nosek, Gřegořek), 44. Kumstát (Pech, Zaťovič), 59. Gřegořek (Pech, D. Nosek) - 15. Přibyl (Bahenský), 32. T. Rachůnek (Gawryletz, Sičák), 41. Broš, 46. Philipp (Forman, Přibyl). Rozhodčí: Lacina, R. Svoboda - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 2:5. Využití: 3:1. Diváci: 3045.
Karlovy Vary: Mensator - Gründling, D. Kohn, J. Látal, Kloz, Gřegořek, MacDonald, D. Nosek, Gulaši - Zucker, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Pech, Zaťovič - Pohl, Skladaný, J. Doležal - Koblasa, Vachovec, J. Heřman. Trenéři: Kýhos, Pešout a Kněžický.
Sparta Praha: Neuvirth - Krstev, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, D. Kočí, Mojžíš - Ton, Broš, I. Rachůnek - Tenkrát, J. Hlinka, T. Rachůnek - Hovorka, Foster, Vantuch - Bahenský, Přibyl, Forman - Jánský. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.