Polsko - Česko 1:1Jen bod. Češi zatím postup neurvali

První mečbol fotbalová reprezentace nevyužila. Přestože jí nahrál výsledek z Moldavska, které remizovalo s Albánií, druhý krok, a sice výhru v Polsku, neuhrála. V pátečním duelu na Národním stadionu ve Varšavě remizovala 1:1. Přímému postupu na šampionát jsou Češi i tak blízko, stačí jim bod z pondělního domácího duelu s Moldavskem.

Čeští hráči po utkání v Polsku.

Varšava (od našeho zpravodaje) - Kouč Jaroslav Šilhavý zařadil do sestavy překvapivě obránce Davida Zimu, který zasáhl za poslední dva měsíce pouze do čtyř zápasů AC Turín, a na levou stranu záložníka Davida Douděru. Ten však mohl hned zkraje zápasu skórovat, když k němu prolétl míč na zadní tyč. Jenže 25letý borec netrefil branku.

Natěšený vyprodaný Národní stadion, který měl kvůli hustému sněžení po celý zápas zataženou střechu, hnal od první vteřiny polský tým na zteč. Kotli 58tisícového stánku ale mocně vzdorovaly stovky českých fanoušků za jednou z branek. Pokud si chtěli Poláci zachovat naděje na přímý postup na Euro, museli bezpodmínečně vyhrát. I proto byli očividně nervózní, často kazili.

Přesto byli blízko vedoucímu gólu. V 17. minutě po centru zleva na poslední chvíli ukopl Tomáš Holeš na malém vápně míč Karolovi Šwiderskému, který se už chystal zakončit.

V 26. minutě se znovu dostal ke střele aktivní Douděra, ale ani tento jeho pokus neměl potřebnou razanci a přesnost. V 38. minutě ale bohužel přesně zamířil Jakub Piotrowski, ke kterému se odrazil šťastně balon od brankáře Staňka.

Hosté ovšem krátce po přestávce dokázali vyrovnat, když se po rohovém kopu trefil kapitán Tomáš Souček. Vzápětí chyboval v rozehrávce Tomáš Holeš, před Staňkem se zjevil osamocený Piotrowski. Pokus o lob mu nevyšel. Když se na druhé straně neujala dělovka Douděry, dospěl zápas k remíze. Postup tak budou muset Češi potvrdit proti Moldavsku.

Účast na evropském šampionátu už si zajistilo dvanáct ze 24 účastníků. K postupujícím se přidali fotbalisté Slovenska, Maďarska a Albánie. Na Euro se už chystají také Španělsko, Skotsko, Francie, Anglie, Turecko, Rakousko, Belgie, Portugalsko a pořádající Německo.

Lukáš Provod (14) v souboji s Polákem Przemyslawem Frankowským.

Utkání skupiny E kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale ve Varšavě:
Polsko - Česko 1:1 (1:0)
Branky: 38. Piotrowski - 49. Souček. Rozhodčí: Orsato - Carbone, Giallatini - Irrati (video, všichni It.). ŽK: Bochniewicz - Brabec.Diváci: 56.310.
Polsko: Szczesny - Bednarek, Bochniewicz (58. Peda, 85. S. Szymaňski), Kiwior - Frankowski, D. Szymaňski (73. Grosicki), Piotrowski, Slisz, Zalewski - Lewandowski, Šwiderski (46. Buksa). Trenér: Probierz.
Česko: Staněk - Zima, Brabec, Holeš - Coufal, Souček, M. Sadílek (90.+1 Král), Douděra - Provod (75. Lingr) - Chytil (46. Čvančara), Kuchta (46. Hložek). Trenér: Šilhavý.