Šebrle pátým atletem Evropy

DARMSTADT

Páté místo obsadil desetibojař Roman Šebrle v hlasování Evropské atletické asociace o nejlepšího atleta Starého kontinentu. Anketu ovládli švédští reprezentanti, světoví šampióni sedmibojařka Carolina Klüftová a trojskokan Christian Olsson.

Roman Šebrle je podle výsledků ankety EAA pátým nejlepším atletem roku.

Letošní vicemistr světa z Paříže Šebrle dosáhl svého zatím nejlepšího umístění v této anketě. Loni obsadil osmou pozici a v roce 2001, kdy jako první desetibojař překonal hranici 9000 bodů, skončil sedmý.

Olssona i Klüftovou pasovali na první pozici v hlasování novináři, funkcionáři i fanoušci. Na druhých místech skončili polský chodec Robert Korzeniowski a britská běžkyně Paula Radcliffeová, třetí pozice obsadili italský tyčkař Giuseppe Gibilisco a francouzská vícebojařka a mistryně světa ve skoku do dálky Eunice Barberová.

Z Čechů zatím vyhráli jen Dvořák a Železný

V jedenáctileté historii ankety dosud žádný švédský muž ani žena nezvítězili. V letech 1996 a 2000 vyhrál oštěpař Jan Železný, v roce 1999 byl nejlepším evropským atletem vyhlášen desetibojař Tomáš Dvořák. Obhájce prvenství britský sprinter Dwain Chambers měl letos pozitivní nález na THG a turecká mílařka Süreyya Ayahanová obsadila po loňském vítězství pátou pozici.

Klüftová letos vyhrála, co se dalo. V hale se "blonďaté tornádo", jak jí začali přezdívat novináři, stala mistryní světa. Pak zvítězila v Götzisu, na Evropském poháru v Tallinnu, vyhrála i zlato z mistrovství Evropy do 23 let ve skoku dalekém a na MS v Paříži jako třetí sedmibojařka historie překonala o bod hranici 7000 bodů.

Stejně kvalitní sezónu měl Olsson, loňský mistr Evropy z Mnichova. Ani v jednom ze svých patnácti venkovních startů mistr světa v hale i pod otevřeným nebem neprohrál a výkonem 17,77 metru vytvořil národní rekord. Čtyřiadvacetiletý talent je považován za nástupce světového rekordmana Jonathana Edwardse.