Recept na Kiprusoffa nenašli ani Němci

KOLÍN NAD RÝNEM

Stejně jako čeští hokejisté, ani reprezentanti Německa nedokázali skórovat v utkání Světového poháru s Finy. Hráči Suomi si ve čtvrtek v Kolíně nad Rýnem připsali výhru 3:0, stejně jako Švédové neztratili ve dvou zápasech ani bod a zajistili si pro čtvrtfinále výhodu domácího prostředí.

Německé naděje v Cologne Areně začaly blednout po deseti minutách hry, kdy při přesilovce Finů otevřel skóre po ideální přihrávce od Selänneho obránce Timonen. Hned z protiútoku mohl vyrovnat Sturm, ale Kiprusoff prokázal skvělou formu. Nepřesně pak pálil i Tomáš Martinec, syn české hokejové legendy Vladimíra Martince. Na druhé straně se vyznamenal Kölzig proti Hentunenovi.

Ve druhé části svěřenci Franze Reindla dokazovali, že není radno je považovat za outsidery. Vedení totiž drželi Finové jen díky Kiprusoffovi. Hvězda uplynulé sezóny NHL z Calgary skvěle zasáhla lapačkou proti osamocenému Hechtovi a radost zkazila po dalším zaváhání obrany Seveřanů také Martincovi. Finové se dočkali druhé trefy až při přesilové hře pěti proti třem - v 32. minutě se prosadil Selänne.

Nepřekonatelný Kiprusoff

V další početní převaze mohli Finové naopak inkasovat, ale Ustorf si opět vylámal zuby na Kiprusoffovi a nepřekonatelný byl finský gólman i v oslabení tří proti pěti. Své schopnosti však dokazoval i jeho zkušenější protějšek Kölzig, který zlikvidoval Elorantovo sólo. Ke zdramatizování výsledku v závěrečné části nepomohly domácím ani dvě početní převahy a v 56. minutě Lehtinen pojistil výhru týmu Raima Summanena.

Brankář Kiprusoff si připsal celkem 22 úspěšných zákroků a uhájil stejně jako proti České republice čisté konto. Neprůstřelný je již 120 minut.

Německo uzavře vystoupení v základní skupině v pátek od 19:00 zápasem v pražské Sazka Areně proti České republice, přičemž oba celky už mají jistotu, že o semifinále budou hrát ve Švédsku či Finsku. Severské derby mezi Finskem a Švédskem, které rozhodne o dvojicích pro play off, je na programu v sobotu v Helsinkách.

SVĚTOVÝ POHÁR - evropská skupina
Německo - Finsko 0:3
Třetiny: 0:1, 0:1, 0:1. Branky a nahrávky: 11. Timonen (Selänne, Lehtinen), 32. Selänne (Timonen), 56. Lehtinen. Rozhodčí: Joanette (Kan.), Koharski (USA) - G. Devorski, Lazarowich (oba Kan.). Vyloučení: 5:7. Využití: 0:2. Diváci: 12.975.
Německo: Kölzig - Seidenberg, Lüdemann, Ehrhoff, Schubert, Leask, Renz - Hecht, M. Goc, Sturm - Lewandowski, Boos, Kathan - Kreutzer, Abstreiter, T. Martinec - Ustorf, M. Reichel, Fical. Trenér: Franz Reidl.
Finsko: Miikka Kiprusoff - Timonen, Numminen, S. Salo, Niinimaa, Berg, Lydman - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - T. Ruutu, Jokinen, Peltonen - Hagman, Hentunen, N. Kapanen - M. Koivu, J. Ruutu, Eloranta. Trenéři: Raimo Summanen.
Tabulka skupiny
1. Finsko2200007:04
2. Švédsko2200009:54
3. ČR2000023:80
4. Německo2000022:80
Pozn.: Čísla v jednotlivých sloupcích značí počet zápasů, výher v základní hrací době (za 2 body), výher v prodloužení (2 body), remíz (1 bod), porážek v prodloužení (1 bod) a porážek v normální hrací době (0 bodů).