Ostrava - Liberec 1:3Liberec zlomil ostravské prokletí a sesadil Spartu z prvního místa

11. Kukec 1 : 0
13. Bosančič 1 : 1
22. Rabušic 1 : 2
68. Štajner (penalta) 1 : 3

Ostrava

Liberečtí fotbalisté se vrací na první místo tabulky Gambrinus ligy. O bod se dostali před pražskou Spartu. Slovan využil sobotní zaváhání Letenských, když v dohrávce 25. kola porazil v Ostravě Baník 3:1. Severočeši sice brzy prohrávali, ale utkání dokázali bleskově otočit a poprvé po sedmi a půl letech slaví na Bazalech vítězství. Baník tak nevyužil šanci dostat se mimo sestupové příčky.

Michal Frydrych (vlevo) z Baníku a Jiří Štajner z Liberce v dohrávce 25. kola Gambrinus ligy.

Na těžkém terénu podmáčeném dvoudenním deštěm se Ostrava favorita nezalekla a úvod byl v její režii. Štajner sice z brejku domácí ve čtvrté minutě vystrašil nepřesnou střelou z úhlu, ale za několik ztrát ve středu hřiště Slovan pykal v 11. minutě.

Brejk po ose Droppa - Fantiš zúročil Kukec, jehož střela proklouzla Bičíkovi na mokré trávě pod tělem za čáru. Jakoby tím ale Baník Severočechy spíše podráždil. Hosté najednou zvýšili obrátky a už za necelé dvě minuty bylo vyrovnáno: mezi dvěma beky vnikl do vápna Bosančič a jeho oblouček pravděpodobně s Vašendovou tečí zapadl pod břevno.

Vítězství jistil Štajner z penalty

Hrál se otevřený fotbal, ve kterém byl evidentně silnější Liberec. Jeho smrtící kolmice středem ostravské defenzivy přinášely zkázu a šance. Po zaváhání Marka měl druhý gól na hlavě znovu Bosančič, domácí však zachránila tyč. I tak hosté brzy obrátili skóre. Po rohu zastavilo bombu Gebre Selassieho břevno, Nezmar však vrátil míč do skrumáže, kde byl nejdůraznější Rabušic.

Divoký ofenzivní zápas se pak zklidnil. Fantišovi sice po rychlém protiútoku chyběl krok k míči, hosté však byli díky nápadité finální fázi mnohem nebezpečnější. Ostravskou defenzivu prolamovali s neobyčejnou lehkostí a Štajnerově hlavičce ve 40. minutě scházely centimetry.

Z libereckých hráčů sálalo sebevědomí. Druhou půli měli pod kontrolou, na těžkém terénu byli pohyblivější, drželi míč na útočné polovině a bylo zřejmé, že se jen čeká na třetí branku. Přišla v 68. minutě a dal ji Štajner z penalty, kterou sudí nařídil za Markův faul na Šurala.

Přes slibný začátek zápasu Baník na zvrat nemohl myslet a zůstává na sestupové příčce. Před pátečním utkáním na Dukle se mu navíc vykartovali Kukec s Markem. V závěru mu alespoň trochu mohl náladu vylepšit Adámik, jeho pokus však Bičík vyškrábl a Ostrava utrpěla devátou domácí prohru v sezoně.

25. kolo Gambrinus ligy
Ostrava - Liberec 1:3on-line
Branka:  11. Kukec - 13. Bosančič, 22. Rabušic, 68. Štajner z pen. Rozhodčí: Kovařík - Filípek, Mencl. ŽK: Vašenda, Marek, Kukec, Frydrych, Adámik, Vrťo - Janů. Diváci: 4387.
Ostrava: Baránek - Frydrych, Adámik, Vomáčka, Marek - Vašenda (59. Šenkeřík), Droppa - Fantiš (73. Kraut), Greguš, Kukec (73. Vrťo) - Magera. Trenér: Látal.
Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Kelič, Breznaník - Janů, Vácha, Bosančič (88. Liška) - Šural (90. Hadaščok), Štajner, Rabušic. Trenér: Šilhavý.