Liberecké naděje na Pohár UEFA zmrazil Ailton

LIBEREC

Sen o postupu do Poháru UEFA přes Pohár Intertoto se rozplynul. Fotbalisté Slovanu Liberec prohráli ve finálové odvetě mezinárodní letní soutěže s německým Schalke 0:1, když tři minuty před koncem se trefil kanonýr Ailton.

"Rozhodla střelecká efektivita a kvalita soupeře v útočné fázi," shrnul duel liberecký trenér Stanislav Griga. Takřka dvě tisícovky bouřlivých německých příznivců na nově zastřešené tribuně za jednou z branek málem zajásaly už ve 3. min., kdy Ailton střílel těsně vedle Hauzrovy svatyně.

Domácí se poprvé dostali k ohrožení soupeře až na sklonku první dvacetiminutovky. Papouškovu ránu z trestného kopu Rost vyrazil. O chvíli později Papoušek vyslal do sóla Hodúra, jehož akci po levé straně hosté v posledním okamžiku odvrátili. Poté byl dvakrát za sebou v permanenci Hauzr, který chytil Asamoahovu hlavičku a poradil si s Ailtonovým pokusem. Ve 35. min. sice Asamoah dopravil míč do sítě, ale rozhodčí gól pro ofsajd neuznal.

Kiselovi chyběly centimetry

Druhou půli odstartovala Lukášova dělovka nad břevno a pak se šance střídaly na obou stranách. Hráči Schalke zahrozili Rodriguezovou hlavičkou a Kamphuisovým trestným kopem, který domácí obrana zblokovala na roh.

V 56. min. Papoušek mířil hlavou těsně vedle tyče a záhy Ančicovu ránu zneškodnil Rost. Posléze Asamoahovu technickou střelu Lukáš vyhlavičkoval z prázdné branky. Jen centimetry chyběly Kiselově střele. Hostům zatrnulo i při Bordonově nepřesném odkopu, který málem skončil vlastním gólem.

Střídající Zápotočný vzápětí notně protáhl Rosta, při kterém stálo štěstí i po dalším Kiselově příležitosti. Z protiútoku se krásně trefil Ailton a poslal německý tým do Poháru UEFA.

Liberec - Schalke 04 0:1
Poločas: 0:0. Branka: 88. Ailton. Rozhodčí: Baskakov - Bobyk, Kalugin (všichni Rus.). ŽK: Lukáš - Rodriguez, Vermant. Diváci: 7880.
Liberec: Hauzr - Šinglár (76. Zápotočný), Valachovič, Lukáš, Hamouz - Kisel, Hodúr (82. Langer), Polák, Papoušek - Pospíšil (69. Slepička), Ančic. Trenér: Griga.
Schalke: Rost - Waldoch, Bordon, Krstajič - Poulsen, Oude Kamphuis, Vermant, Altintop, Rodriguez (82. Kläsener) - Asamoah (81. Hanke), Ailton (90. Delura). Trenér: Heynckes.