Finové porazili na závěr Švédských her domácí výběr

STOCKHOLM

Hokejisté Finska porazili v závěrečném utkání Švédských her domácí reprezentaci 2:0 a jen jeden gól je dělil od celkového prvenství ve čtvrtém dílu Euro Hockey Tour. Šestnáctý ročník tradičného turnaje nakonec vyhráli Rusové, neboť měli nejlepší bilanci v minitabulce trojice týmů, které získaly ve Stockholmu šest bodů.

Česko všechny své zápasy prohrálo a potřetí v sezoně obsadilo v konfrontaci evropských velmocí poslední čtvrté místo.

Finové se ujali vedení již po 60 vteřinách, když obránce Santala bleskově využil přesilovou hru. Domácí se poté tlačili do útoku, ale naráželi na pozorného brankáře Niklase Bäckströma, nejlepšího hráče utkání. Překonat jej nedokázali ani z vyložených šancí.

Nejtěsnější stav vydržel až do 46. minuty, kdy Karlsson nešťastně srazil za Holmqvistova záda přihrávku Koivua a pomohl soupeři k dvoubrankovému vedení. S ním Švédové nic nedokázali udělat ani při více než minutové power play a obsadili na domácím turnaji, na kterém obhajovali loňské prvenství, až třetí místo.

Spravit chuť si mohou již v pondělí, kdy se ve Stockholmu utkají od 19:00 ve finále EHT s Ruskem. Od 15:30 čeká české a finské hráče zápas o třetí místo.

Švédsko - Finsko 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 1. Santala (Lehtonen, Hahl), 46. M. Koivu (Rita). Rozhodčí: Minář (ČR) - Svensson, Ulriksson (oba Švéd.). Vyloučení: 8:3. Využití: 0:1. Diváci: 13.850.
Švédsko: J. Holmqvist - Timander, Hallberg, Oduya, R. Sundin, Petrasek, Jonsson, A. Holmqvist, Lindström - Mattsson, J. Lundqvist, Berglund - Warg, Nordquist, N. Bäckström - Hannula, Karlsson, Pettersson - Melin, Mathias Johansson, Wallin. Trenér: Bengt Ake Gustafsson.
Finsko: N. Bäckström - Mäntylä, Berg, Söderholm, Lehtonen, Malmivaara, Saravo, Luoma - Kallio, Viuhkola, Peltonen - Hahl, Santala, Pärssinen - Personen, Kontiola, Kerman - J. Ruutu, M. Koivu, Rita - Valtonen. Trenér Erkka Westerlund.