O zlato na MS osmnáctek budou hrát USA a Kanada

Soči

Hokejisté Spojených států amerických a Kanady budou hrát o zlato na mistrovství světa hráčů do osmnácti let v Soči. Američané zdolali v semifinále domácí Rusko 4:3 po samostatných nájezdech a budou útočit na pátý titul za sebou. Kanaďané zdolali Finsko 3:1. Finále se hraje v neděli od 18:00 SELČ a duel o třetí místo o čtyři hodiny dříve.

Rusové před 6779 diváky prohrávali od 17. minuty, kdy využil přesilovku McCarron. V druhém dějství domácí stav otočili, když se prosadil nejdříve v početní výhodě pěti proti třem Bučněvič a následně Ničuškin. Ve třetí třetině nejdříve skóroval Vannelli, Rusům vrátil vedení v 57. minutě Lešenko, ale za 74 sekund vynutil prodloužení Louis. V rozstřelu se trefili jen Amaričané Kelleher a Compher.

Kanaďané se dostali do finále poprvé od roku 2008, kdy v ruské Kazani triumfovali. Ve druhém dějstvím jim získali během 61 sekund dvoubrankový náskok Klimchuk a Morrissey. V 48. minutě sice snížil v přesilovce pěti proti třem Antonen, ale při power play pojistil výsledek do prázdné branky Bennett.

V elitní kategorii se zachránilo Slovensko, které v play out navázalo na čtvrteční úspěšný zápas s Lotyšskem (5:2) výhrou 3:2. Lotyše nahradí v příštím roce Dánsko.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Soči:
Semifinále:
Kanada - Finsko 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 24. Klimchuk, 25. Morrissey, 60. Bennett - 48. Antonen.
Rusko - USA 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 26. Bučněvič, 33. Ničuškin, 57. Lešenko - 17. McCarron, 45. Vannelli, 58. Louis, rozhodující sam. nájezd Kelleher.
O udržení - 2. zápas:
Slovensko - Lotyšsko 3:2 (2:2, 0:0, 1:0)
Branky: 10. Rehák, 12. Lantoši, 45. Šoltés - 15. Jaks, 20. Bukarts. Konečný stav série: 2:0. Slovensko se zachránilo v elitní skupině.