Finsko posedmé za sebou triumfovalo na Karjale

Posledních sedm let má hokejový turnaj Karjala jediného vítěze. I letošní ročník podniku série Euro Hockey Tour pro sebe získali domácí Finové. O prvenství rozhodli v posledním utkání turnaje, v neděli porazili Švédsko 5:2. Česko tak odsunuli na třetí příčku, na posledním čtvrtém místě skončilo Rusko.

Dosud neporažení Švédové odstartovali dobře a ve třetí minutě se dostali v přesilové hře do vedení po Zetterbergově trefě. Jenže za 85 sekund při Hagosově trestu využil také početní převahu obránce Nummelin. V závěru druhé části Finové zužitkovali svou převahu a Kallio nasměroval svůj tým k dalšímu triumfu.

Švédové si začali uvědomovat, že v rámci vzájemných zápasů na Karjale na své sedm let staré vítězství nad Finy nenavážou. Jokinen totiž přidal třetí branku, a když Norrena bravurně kryl pokus Henrika Sedina před zcela odkrytou brankou, měli Finové k výhře znovu blíž. Nic na jejich triumfu nic nezměnil ani Tjärnqvistův gól v přesilovce. Finům pojistili výsledek dalšími dvěma góly Jokinen a dovršil hattrick.

Suomi tak poznali za uplynulých 21 zápasů na Karjale jediného přemožitele - Českou republiku.

Finsko - Švédsko 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 5. Nummelin (Kallio), 18. Kallio (Peltonen, Viuhkola), 32. J. Jokinen (Peltonen, Kallio), 49. J. Jokinen (Berg, Peltonen), 60. J. Jokinen (Eloranta, Immonen) - 3. Zetterberg (Rhodin), 42. M. Tjärnqvist (Johansson, Tallinder). Rozhodčí: Minář (ČR) - Hämäläinen, Kekäläinen (oba Fin.). Vyloučení: 8:9, navíc J. Ruutu - Bäckman oba 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 12.900.
Konečná tabulka Karjala Cupu a Euro Hockey Tour:
1. Finsko320019:86
2. Švédsko311017:85
3. Česká republika310118:94
4. Rusko3100210:93
Pozn: Sloupce v tabulkách znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či po samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.