Basketbalisté Ostravy zdolali Děčín trojkou v poslední vteřině

Trojkou v poslední vteřině zápasu zdolali basketbalisté Ostravy doma Děčín 66:65 a připsali si v pátém kole nadstavbové skupiny A1 první výhru. Stoprocentní je i nadále úřadující ligový mistr z Nymburka, jenž ve své hale zdolal o tři body Nový Jičín 86:83.

Cestu za výhrou však neměla Ostrava jednoduchou. Severočeši totiž byli po tři čtvrtiny herně lepším celkem, střelecky dominoval Pavel Houška. Zvrat ve vývoji nastal až v závěrečné čtvrtině, kdy se hostům přestala dařit střelba a naopak domácí se prosazovali ze všech pozic.

Překvapivý výsledek se zrodil v poslední minutě. Nová huť prohrávala o šest bodů, domácí se však nevzdali. Zvýšili důraz v osobních soubojích a v závěrečné sekundě se z trojkové pozice trefil Číž.

"Pro Ostravu to je šťastná výhra," řekl děčínský trenér Pavel Budínský. "My se strašně trápíme v útoku, střelecky se nedokážeme prosadit. V závěru jsme navíc propadli ve střelbě trestných bodů, kdy Hatcher ze čtyř pokusů dal pouze jeden," doplnil.

Nymburk sehrál s Novým Jičínem velmi vyrovnané utkání. O jeho výhře 86:83 rozhodla až poslední čtvrtina, do které šli hosté s čtyřbodovým náskokem. Jenže zkušenější domácí odpor Nového Jičína zlomili.

V nymburském dresu se prosadil hlavně Benda, autor 20 bodů. Z deseti střel z pole mířil osmkrát přesně, vyšplhal se tedy na nevídanou osmdesátiprocentní úspěšnost.

Poslední souboj elitní skupiny A1 zvládl další aspirant na titul Prostějov, který udolal Pardubice 84:74. Zásadní náskok si domácí vybudovali ve třetí čtvrtině. Prostějov dovedla k výhře především mnohem vyšší úspěšnost střelby za dva body.

Ve skupině A2 se Opava prosadila na palubovce USK Praha. Hosté zvítězili 73:65 a hlavní krok k úspěchu podnikli v druhé čtvrtině, kterou vyhráli 24:9.

"Jen mi vadí, že se dostaneme do vedení a potom se jakoby zalekneme výhry a soupeři dovolíme dotáhnout. Pak se klepeme o výsledek," postěžoval si kouč vítězů David Klapetek. "Hráli jsme možná jednu čtvrtinu se správnou intenzitou a kvalitou, a to na výhru nestačí," řekl domácí trenér Ken Scalabroni.

Basketbalová Mattoni liga mužů - nadstavbová část:
Skupina A1 - 5. kolo:
Prostějov - Pardubice 84:74 (20:17, 34:35, 58:51)
Nejvíce bodů: Šležas 21, Prášil 15, Marek 11, Veikalas 10 - Hampton 23, Arnold 15, Marek a Sýkora po 7. Rozhodčí: Paulík, Vondráček, Holubek. Trestné hody: 25/23 - 17/11. Fauly: 20:20. Trojky: 5:7.
Nymburk - Nový Jičín 86:83 (22:26, 42:44, 62:66)
Nejvíce bodů: Benda 20, Simmons 17, Nissim 15, Slezák 13, Křemen 12 - Šarovič 17, Channels a Muirhead po 15, Pečiukas 13. Rozhodčí: V. Lukeš, Vrážel, Milata. Trestné hody: 20/15 - 20/15. Fauly: 21:24. Trojky: 7:8.
Ostrava - Děčín 66:65 (13:22, 28:36, 49:44)
Nejvíce bodů: Číž 15, Burke 11, Stuchlý 8 - P. Houška 21, Sanders 13, Hatcher 10. Rozhodčí: Dolinek, Kurz, Kapaňa. Trestné hody: 28/23 - 19/11. Fauly: 23:26. Trojky: 3:4.