České volejbalistky podlehly Bulharsku v souboji o ME

BRNO

České volejbalistky prohrály v předposledním kole kvalifikace mistrovství Evropy s Bulharskem hladce 0:3 a ztratily naději na postup. V druhém zápase v brněnské skupině dnes Srbsko a Černá Hora zdolalo až po tuhém pětisetovém boji Belgii 3:2, rozhodující tie-break skončil 20:18.

Proti Bulharkám propadl český tým ve všech činnostech. Hned od úvodních míčů se prosazovaly dravěji hrající soupeřky, které výborně blokovaly a důrazněji zakončovaly přesněji připravené útoky. V prvním setu už vedly 12:6 a 19:14, v závěru se sice český tým blýskl na chvíli zlepšenou hrou a srovnal na 23:23, poslední dva míče ale znovu uhrály soupeřky.

Po tomto nezdaru se hra českých volejbalistek zcela sesypala, chyba střídala chybu a nepřesností domácího týmu využívaly v pohodě hrající Bulharky k postupnému zvyšování náskoku. V útoku se vůbec nedařilo Těknědžjanové, která z 23 smečů získala pouze tři body. Podobnou bilanci měly i Šenková s Tomanovou.

Přísnější měřítko snesla pouze Spalová, k níž se ale žádná další hráčka nepřidala. Nevycházely hlavně začátky jednotlivých setů; v druhém už vedly Bulharky 14:5, ve třetím 14:7 a náskok pokaždé bez problémů dotáhly k zisku setu a tím i ke konečnému vítězství a postupové jistotě.

"Ani ve snu jsem nepředpokládal, že by měl mít zápas takový průběh. Prohráli jsme po nevydařené koncovce prvního setu v dalších dvou dílech zcela jednoznačně," řekl trenér českých volejbalistek Stanislav Mitáč.

Za katastrofální označil zejména přihrávku. "Nedařilo se ani oporám v útoku Těknědžjanové, Horké a Šenkové. Za další komentáře hovoří skutečnost, že jsem vystřídal všech dvanáct hráček," poznamenal český kouč.

ČR - Bulharsko 0:3 (-23, -18, -13)
Rozhodčí: Prodanovič (Chorv.), Majerus (Luc.)Čas: 66 min.Diváci: 400.
ČR: Horká, Spalová, Těknědžjanová, Šuríková, Plchotová, Šenková, libero Tomanová - Kallistová, Havlová, Sieglová, Franková, Matuszková.
Srbsko Č. Hora - Belgie 3:2 (21, 22, -18, -11, 18)
Rozhodčí: Bagde (Tur.), Rocha (Port.)Čas: 124 min.Diváci: 200