Česko - Srbsko 0:3Volejbalistky se snažily a kladly tuhý odpor, ale silné Srbsko neobraly ani o set

Eindhoven

České volejbalistky podlehly na mistrovství Evropy v Eindhovenu jednomu z nejvážnějších adeptů na titul Srbsku 0:3 po 84 minutách hry. Reprezentantky statečně čelily favoritkám, v některých úsecích dokonce kladly tuhý odpor, koncovky setů ale patřily už jistým účastnicím olympiády v Riu. O konečné druhé místo ve skupině budou svěřenkyně trenéra Carla Parisiho hrát v pondělí s Německem.

Trenér Carlo Parisi udílí pokyny českým hráčkám během souboje se Srbskem.

V základní sestavě národního týmu došlo oproti vítěznému duelu s Rumunkami k jediné změně, blokařku Sajdovou nahradila Purchartová. Vedle ní od začátku nastoupily Havlíčková, Havelková, Mlejnková, Smutná, Trnková a jako libero Kovářová.

Týmu, který nedávno ovládl Světový pohár a tím postoupil na OH, se české hráčky snažily statečně čelit. Soupeřky ale měly účinnější obranu na síti a svým herním tlakem nutily české družstvo k chybám. Po dvou esech Rašičové vedly Srbky 18:14 a šly do koncovky prvního setu s náskokem, který už nepustily.

Ve druhém setu se dostal český tým do vedení 7:4, když soupeřky opakovaně útočily do autu. Jenže Srbsko okamžitě reagovalo čtyřbodovou šňůrou při servisu Boškovičové, když se reprezentantky trápily na příjmu. Hodně jim ale pomohl příchod střídající Vanžurové. Za stavu 21:21 dospěl set do vyrovnané koncovky, jenže Srbsko závěr uhrálo svou zkušeností a druhý setbol pak po 31 minutách trvání setu zužitkovalo.

Také začátek třetího dějství byl z české strany hodně slibný a vedení 13:10 dávalo naději, jenže Srbsko při servisu Ognjenovičové odpovědělo devíti body v řadě, když mělo jasně navrch při blokování a z úspěšné obranné činnosti vycházel agresivní útok, při němž byl míč neomylně skládaný na zem. Mečbol pak proměnily soupeřky esem.

Parisiho výkon potěšil

Srbsko má zaručené prvenství ve skupině a tím i přímý postup do čtvrtečního čtvrtfinále. Česko bude muset hrát zřejmě středeční baráž. S kým, to se rozhodne podle výsledku pondělního duelu s Němkami, vypadá to na Turecko či Ázerbajdžán.

„Odehráli jsme velmi dobrý zápas proti týmu, který je všemi pasován za žhavého favorita celého turnaje. Pro naše hráčky byl tento souboj dobrou zkušeností, pozitivní jsou hodně kvalitní úseky hry," uvedl na tiskové konferenci italský kouč českého týmu Parisi.

"V naší hře jsem viděl opravdu výborné momenty a jen mě mrzí, že se nám z naprosto vyrovnané koncovky nepodařilo zvládnout druhý set," dodal Parisi. „Srbky ukázaly sílu. Mají to rozložené do všech lidí na hřišti. Výborné jsou především středové hráčky, které se nám úplně nepodařilo servisem odtáhnout od sítě," tvrdila univerzálka Aneta Havlíčková, která byla spolu s Helenou Havelkovou nejproduktivnější z reprezentantek, obě nasbíraly 13 bodů.