Motokrosař Žerava získal v dramatickém finiši titul ve třídě Open

KRAMOLÍN

Titul mistra České republiky v motokrosu ve třídě Open vybojoval Martin Žerava z UFO Racing týmu na stroji Honda, který vyhrál s přehledem nedělní závěrečný šestý závod v Kramolíně u Nepomuku. Ve slabší objemové kubatuře MX2 získal titul Slovák Martin Kohút na KTM.

Žerava měl v dramatickém závěru seriálu pouze jednobodový náskok před Jiřím Čepelákem. Oba soupeři také udávali tempo úvodní jízdě, kde obsadili první dvě místa. Žeravu dlouho proháněl Martin Michek, ale po jezdecké chybě upadl, stroj už nenastartoval a musel jej odtlačit do depa. Ve druhé jízdě si Michek vše vynahradil, když vyhrál před Žeravou. Na titul se ještě pokoušel útočit Čepelák, ale skončil až na čtvrtém místě.

"Při pouhém bodovém náskoku před Čepelákem jsem vsadil hned v první jízdě na ostré tempo, nemohl jsem si dovolit zaváhat. Ve druhé jízdě jsem si už pouze hlídal Čepeláka," uvedl Žerava. V sezoně vyhrál šest jízd a dokázal nahradit bodový výpadek hned z úvodní jízdy šampionátu v Pacově, kterou nedokončil.

Svůj titul ve třídě MX2 potvrdil v Kramolíně vítězstvím hned v první jízdě Kohút, který vyhrál šampionát o 60 bodů před Davidem Čadkem.

Mezi veterány patří celkové prvenství Romanu Heinrichovi, jenž získal po dvanácti závodech stejný počet bodů jako druhý Petr Kovář. O pořadí rozhodl větší počet vítězství. Motokrosovou sezonu uzavře v sobotu 18. října závod o mistra České republiky družstev v Kaplicích.

Třída Open:
1. jízda: 1. Žerava (Honda), 2. Čepelák (Yamaha), 3. Bartoš, 4. Masařík, 5. Bučenec (SR), 6. Kadleček (všichni Honda).
2. jízda: 1. Michek (TM), 2. Žerava, 3. Masařík, 4. Čepelák, 5. Bartoš, 5. Stloukal (Yamaha).
Celkově: 1. Žerava 47, 2. Čepelák 40, 3. Masařík 38, 4. Bartoš 36, 5. Stloukal 29, 6. Kadleček 29.
Konečné pořadí mistrovství ČR: 1. Žerava 256, 2. Čepelák 248, 3. Bartoš 237, 4. Masařík 199, 5. Michek 197, 6. Kadleček 141.
Třída MX2:
1. jízda: 1. Kohút (SR/KTM), 2. Michalec (Honda), 3. Sukup (Suzuki), 4. Čadek (KTM), 5. Špičák (Honda), 6. Bittner (Suzuki).
2. jízda: 1. Sukup, 2. Smola (Suzuki), 3. Kohút, 4. Špičák, 5. Michalec, 6. Šimko (SR/Honda).
Celkově: 1. Sukup 45, 2. Kohút 45, 3. Michalec 38, 4. špičák 34, 5. Čadek 31, 6. Bittner 29.
Konečné pořadí mistrovství ČR: 1. Kohút 217, 2. Čadek 157, 3. Špičák 150, 4. Kosmák 114, 5. Sukup 113, 6. Kejmar 92.