Rubriky:

Národní liga

Augusta: Kupčení dusí sparťanské kořeny

26. listopadu 2003 16:05 - PRAHA

Dosavadní průběh hokejové extraligy Josefa Augustu ničím zvlášť nepřekvapil. Postavení Pardubic v čele tabulky je podle něj výsledkem dlouhodobé práce s týmem. Naopak odsuzuje až příliš komerční chování managementu pražské Sparty, ze které se postupně vytrácí tradiční pěstování vlastních odchovanců.

 

Právo

"Že budou Pardubice po polovině extraligy vládnout naší nejvyšší soutěži, mne nepřekvapuje a je to potěšující zjištění. Východočeský tým těží ze své práce s mužstvem a ostatní celky by si měly vzít příklad. Vedení se nesnaží o výprodej hráčů, naopak tým posiluje a dává šanci mladým. A ukazuje se, že na stabilně hrající kádr chodí i slušné divácké návštěvy.

Navíc u Pardubic oceňuji angažování Jiřího Dopity, což někteří lidé brali jako nepochopitelný krok. Bylo odvážné vzít Dopitu mezi takové matadory jako jsou  Janecký s Lubinou, kteří mužstvo vedou. Jirka je ale velký hráč a určitě to Pardubicím bohatě vrátí.

Práce s mladými se vyplácí i mistrovské Slavii, která na začátku ligy ještě dospávala na vavřínech. Příliš mne ale ty počáteční propady nepřekvapily, na mistra se chce každý vytáhnout. Důležité je, že v klubu nezpanikařili, všechno v klidu vyřešili a začali cestu vzhůru tabulkou.

Špatný přístup má naopak Sparta, dnes jeden ani neví, kdo je vlastně v týmu. Dřív se chodilo na známé hráče, nastupovali vlastní odchovanci. A dnes? Stávající management bere vše moc obchodně, což ovšem vede k tomu, že kádr spíš oslabuje.

Stane se, že mužstvo zasáhne rozsáhlejší marodka, ale půjčovat si do kádru hráče na jeden den mi nepřijde správné. Mladý hráč potřebuje v klubu zakořenit, získat vztah k mužstvu, k trenérovi... Pendlování z týmu do týmu jen škodí.

Nepochopitelný je pro mě pád Karlových Varů ze čtvrtého na desáté místo. Zpočátku vypadali Západočeši výborně, dobře bruslili, hráli disciplinovaně. Nechci se vyjadřovat ke spekulacím o prosázených zápasech, to je věc, o které se bude mluvit dokud u nás budou sázkové kanceláře. Faktem je, že takový propad jsem nečekal.

Zklamáním je pro mě i Liberec. Ukázalo se, že přehnané ambice, pořádání tiskových konferencí a bombastické nákupy nejsou všechno. Naopak jako by se vytratila práce s mužstvem.

Naproti tomu sympatický dojem na mě udělal Vsetín. Je znát, že v mužstvu taženém Stantienem, Jaškinem a Bieglem stále přetrvává onen duch z časů Čechmánka, Dopity a dalších. Z hráčů je cítit nadšení a zápal pro hru, a to se mi líbí.

Josef Augusta

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..