Liberec čeká ve třetím předkole EL lichtenštejnský FC Vaduz

KIŠINĚV/PRAHA

Fotbalisté Slovanu Liberec se ve třetím předkole Evropské ligy střetnou s lichtenštejnským celkem FC Vaduz. Rozhodla o tom čtvrteční odveta duelu druhého předkola, ve které Vaduz vstřelil rozhodující branku skotskému Falkirku v prodloužení a postoupil po výhře 2:0. První zápas vyhrál Falkirk na svém stadiónu 1:0.

Liberec odehraje první zápas 30. července v Lichtenštejnsku, o týden později se představí na domácím stadionu U Nisy. FC Vaduz letos hned po první sezóně mezi elitou sestoupil z nejvyšší švýcarské soutěže do druhé ligy a do Evropské ligy postoupil jen díky vítězství v domácím poháru.

Německý trenér Pierre Littbarski dal ve čtvrtečním duelu příležitost sestavě: Jehle - Stegmayer, Steil, Noll, Stuckmann, Cerrone - Koitka (74. Kempe), Bellon, Burgmeier - Colocci (119. Bader), Proschwitz (110. Franjic).

Ambiciózní soupeř

"Čeká nás ambiciózní soupeř, který dnes byl jasně lepší, o čemž vypovídá například i jednoznačná bilance rohových kopů. Zatímco domácí mohli už v základní hrací době vstřelit další branky, hosté se k pořádné příležitosti dostali až v nastavení. Proti týmu, který vede kvalitní trenér Littbarski, to nebudeme mít lehké," uvedl na webu Liberce asistent trenéra Radim Nečas.

Fotbalisté Žiliny vyhráli v odvetě na hřišti moldavské Dacie Kišiněv 1:0 a po domácí výhře 2:0 z minulého týdne postoupili do další fáze. Jedinou branku na půdě soupeře dnes zařídil krátce po poločasu hlavou bývalý žižkovský útočník Tomáš Oravec.

Olomouc zlomila Fram dvěma góly

Góly Michala Hubníka a Rudolfa Otepky udržely fotbalisty Sigmy Olomouc v Evropské lize. Sigma po domácí remíze 1:1 s Framem Reykjavík nepříjemnou situaci zvládla a na hřišti soupeře po dvou gólech z úvodu druhé půle zvítězila 2:0. V třetím předkole Hanáci narazí na skotský Aberdeen, první zápas se hraje na ostrovech už za týden 30. července.

Olomouc nevděčnou roli vysokého favorita uhájila, zvlášť v první půli však s problémy. Trenér Zdeněk Psotka se sice zařazením Hubníka místo Petra do základní jedenáctky snažil dodat ofenzívě Sigmy chybějící element důrazu a síly v pokutovém území, ale ve střehu musel být v úvodu spíše gólman Drobisz.

Snaživí islandští amatéři si v úvodní dvacetiminutovce počínali aktivněji. Odražený míč našel v 14. minutě ve slibném postavení Haukssona, ale toho zradila technika a zakončení pokazil. Mírný tlak Framu vyvrcholil v 18. minutě gólovou trefou Ormarssona, který však k vlastní smůle střílel z ofsajdové pozice a jeho gól tudíž neplatil.

Hosté pronikali houževnatou obranou soupeře opět velmi lopotně. S míčem dokázali kombinovat pouze ve větší vzdálenosti od gólmana Halldórssona, když už se po ojedinělé chybě domácí obrany mohl před branku natlačit Kaščák, propásl nejvhodnější moment a pak už s jeho pokusem neměl Halldórsson problémy. K těžkému zákroku ho přinutil teprve Hořava, ale i jeho střelu z hranice pokutového území brankář zlikvidoval.

Blízko gólu byl Thórarinsson

Taktika soustředěné obrany a nečekaných výpadů Framu vyhovovala. V závěru půle hostům několikrát zavařil. Blízko gólu byl ve 41. minutě Thórarinsson, ale hlavou nezamířil přesně a při ráně McShanea vzápětí podržel Olomouc kvalitním zákrokem Drobisz.

Hned ze startu druhého poločasu však Moravané zchladili elán Islanďanů rychlým gólem. Když to Sigmě nešlo s postupným útokem, spasila ji standardní situace: Otepkův roh sice obrana odvrátila, ale opakovaný centr našel hlavu Hubníka, který se na zadní tyči nemýlil. Jediný nováček v základní sestavě obstaral klíčový gól.

Fram se ještě krátce vrhl do útoku, ale druhý gól zlomil jeho odpor. Znovu u něj byl špílmachr Otepka, který se v 58. minutě opřel do balonu na velkém čtverci a Halldórsson skočil do prázdna.

Liduprázdným stadionem Laugardalsvällur se pak už rozléhalo jen oslavné skandování několika desítek olomouckých fanoušků. Fotbal však znovu upadl a favorit už se jen zaměřil na údržbu skóre. S vírou domácím v závěru odcházely i síly. Třetí gól jim mohl vstřelit Hořava, ale Halldórsson i podruhé jeho nebezpečnou ránu z šestnáctky vytěsnil. Územní převahu Sigma brankově nezúročila, postupový výsledek však ohlídala bez komplikací.

Fram Reykjavík - Sigma Olomouc 0:2 (0:0)
Branka: 47. Hubník, 58. Otepka. Rozhodčí: Costa - Miranda, Serrao (všichni Portug.). ŽK: Sam Tillen, Ólason, Fjóluson - Onofrej, Caihame. Diváci: 500. První zápas: 1:1, postoupila Olomouc.
Reykjavík: Halldórsson - Fjóluson, A. Helgason, Hauksson, Sam Tillen - Juliusson, Jónsson, McShan, Ólason (68. Gudmundsson) - Ormarsson, Thórarinsson. Trenér: Örlygsson.
Olomouc: Drobisz - Rossi, Dreksa, Škerle, Onofrej - Kaščák (80. Bajer), Hořava (89. Vepřek) - Janotka, Otepka, Hubník (73. Caihame) - Šultés. Trenér: Psotka.

Svěřenci trenéra Hapala se utkají s Hajdukem Split

Ve třetím předkole soutěže se svěřenci trenéra Pavla Hapala utkají s chorvatským vicemistrem Hajdukem Split. První utkání se hraje na Slovensku 30. července.

Další slovenský zástupce Trnava doma jen remizoval 1:1 s bosenským FC Sarajevem a po prohře 0:1 z prvního zápasu vypadl.

Postup si naopak pohlídal turecký Galatasaray Istanbul, který porazil kazašský Tobol Kostanaj na své půdě 2:0. Milan Baroš, jenž neproměnil několik příležitostí, odehrál v dresu domácích téměř celý zápas a byl vystřídán až v nastaveném čase.

Odvetné zápasy 2. předkola fotbalové Evropské ligy:
Olimpi Rustavi (Gruz.) - Legia Varšava 0:1 (0:1), první zápas 0:3, postoupila Legia Varšava, Dinamo Tbilisi - Metalurg Ljepaja (Lot.) 3:1 (1:0), první zápas 1:2, postoupilo Dinamo Tbilisi, FK Karabach (Ázerb.) - Rosenborg 1:0 (1:0), první zápas 0:0, postoupil FK Karabach, Rabotnički Skopje (Mak.) - Crusaders (Sev. Ir.) 4:2 (2:0), první zápas 1:1, postoupilo Rabotnički Skopje, Petrovac (Černá Hora) - Anorthosis Famagusta 3:1 po prodl. (2:1, 1:1), první zápas 1:2, postoupil Petrovac, FC Valletta - St. Patrick's (Ir.) 0:1 (0:0), první zápas 1:1, postoupil St. Patrick's, Kapan (Arm.) - Breda 0:2 (0:2), první zápas 0:6, postoupila Breda, FC Lahti - Nova Gorica (Slovin.) 2:0 (0:0), první zápas 0:1, postoupilo FC Lahti, Flora Tallin (Est.) - Bröndby Kodaň 1:4 (0:2), první zápas 1:0, postoupilo Bröndby Kodaň, MTZ-RIPO Minsk - Metalurg Doněck 1:2 (1:1), první zápas 0:3, postoupil Metalurg Doněck, Polonia Varšava - Juvenes (San Mar.) 4:0 (2:0), první zápas 1:0, postoupila Polonia Varšava, HJK Helsinki - Vetra Vilnius 1:3 (1:2), první zápas 1:0, postoupila Vetra Vilnius, FBK Kaunas (Lit.) - Sevojno (Srb.) 1:1 (0:0), první zápas 0:0, postoupilo Sevojno, Dinaburg (Lot.) - Bnei Jehuda (Izr.) 0:1 (0:1), první zápas 0:4, postoupil Bnei Jehuda, Dacia Kišiněv - MŠK Žilina 0:1 (0:0), první zápas 0:2, postoupila Žilina, Maccabi Netanya (Izr.) - Sliema Wanderers (Malta) 3:0 (0:0), první zápas 0:0, postoupil Maccabi Netanya, FC Santa Coloma (And.) - FC Basilej 1:4 (1:3), první zápas 0:3, postoupila FC Basilej, FC Haladás (Maď.) - IF Elfsborg (Švéd.) 0:0, první zápas 0:3, postoupil IF Elfsborg, FC Randers (Dán.) - FK Suduva (Lit.) 1:1 (1:0), první zápas 1:0, postoupil FC Randers, Slaven Koprivnica (Chor.) - FK Milano (Mak.) 8:2 (2:0), první zápas 4:0, postoupil Slaven Koprivnica, Tromsö (Nor.) - Dinamo Minsk 4:1 (1:0), první zápas 0:0, postoupilo Tromsö, Larissa (Řec.) - KR Reykjavík (Isl.) 1:1 (1:0), první zápas 0:2, postoupil KR Reykjavík, Iskra Stali Ribnita (Mold.) - Černo More Varna (Bulh.) 0:3 (0:1), první zápas 0:1, postoupilo Černo More Varna, Spartak Trnava - FK Sarajevo (Bosna) 1:1 (1:0), první zápas 0:1, postoupilo FK Sarajevo, FC Vaduz (Licht.) - FC Falkirk 2:0 po prodl. (1:0, 1:0) první zápas 0:1, postoupil FC Vaduz, Újpešť (Maď.) - Steaua Bukurešť 1:2 (0:0), první zápas 0:2, postoupila Steaua Bukurešť, HB Tórshavn (Faer. ostr.) - Omonia Nikósie (Kypr) 1:4 (0:1), první zápas 0:4, postoupila Omonia Nikósie, Gent - Naftan Novopolock (Běl.) 1:0 (0:0), první zápas 1:2, postoupil Gent, Galatasaray - Tobol Kostanaj (Kaz.) 2:0 (0:0), první zápas 1:1, postoupil Galatasaray, Derry City (Ir.) - Skonto Riga (Lot.) 1:0 (0:0), první zápas 1:1, postoupilo Derry City, Slavija Sarajevo (Bosna) - Aalborg 3:1 (1:0), první zápas 0:0, postoupila Slavija Sarajevo, Široki Brijeg - Sturm Štýrský Hradec 1:1 (0:1), první zápas 1:2, postoupil Sturm Štýrský Hradec, Vllaznia Skadar (Alb.) - Rapid Vídeň 0:3 (0:0), první zápas 0:5, postoupil Rapid Vídeň, Crvena Zvezda Bělehrad - Rudar Velenje 4:0 (1:0), první zápas 1:0, postoupila Crvena Zvezda Bělehrad, Motherwell - Flamurtari Vlora (Alb.) 8:1 (6:0), první zápas 0:1, postoupil Motherwell, Helsingborg (Švéd.) - Zestafoni (Gruz.) 2:2 po prodl. (1:2, 0:2), první zápas 2:1, postoupil Helsingborg, Bangor City (Wales) - FC Honka (Fin.) 0:1 (0:1), první zápas 0:2, postoupil FC Honka, HNK Rijeka (Chorv.) - FC Differdange (Luc.) 3:0 (2:0), první zápas 0:1, postoupila HNK Rijeka (Chorv.), Pacos Ferreira (Port.) - Zimbru Kišiněv 1:0 (0:0), první zápas 0:0, postoupil Pacos Ferreira.