Mistři světa rozebrali českou defenzívu

TRENČÍN

Čeští hokejisté den po prostějovské remíze se Slovenskem na trenčínském ledě v přípravě na mistrovství světa propadli v defenzívě. Náš tým ve druhé části deptal šampióny bleskovými odpověďmi na jeho branky, Slováci však zarputilostí dokráčeli k zaslouženému vítězství.

Richard Kapuš ze Slovenska (vpravo) se snaží překonat českého gólmana Tomáše Vokouna.

Lenerův tým dlouho nechával vyniknout gólmana Vokouna. Strážce branky Nashvillu likvidoval řadu šancí soupeře, vsedě zastavil akrobatickým vykopnutím pokus Kapuše a potil se i při minutovém oslabení tří proti pěti. Lépe bruslící soupeř měl štěstí pouze při Pletkově dorážce, jinak se po většinu času bránili Češi. "Podařilo se nám zvládnout úvodní nápor, ale pak nás rozhodila vyloučení," uvedl trenér hostů Slavomír Lener.

Vokouna po obrátce odčaroval nahozením až od půlící čáry Štrbák, který jako by tím i popustil stavidla ofenzívě. "Tomáš chytal v Evropě po dost dlouhé době a byl to pro něj smolný zápas. Nešťastný gól poznamenal výkon jeho i celého mužstva," doplnil Lener. Slováci šli ve druhé části třikrát do vedení, ale hosté vždy do dvou minut odpověděli.

Hra ve středním pásmu vázla

Po Vašíčkem vyhraném buly se nádherně trefil Vrbata, brzy po Vaicově gólu se Kotrlovi povedla spolupráce s Tenkrátem a mezi střelce se zapsal také uzdravený Hudler, který po minutě smazal slovenský náskok, zajištěný bombou Cisára. "Ve druhé třetině jsme vyrobili několik taktických chyb v defenzívě, ale trpělivě jsme dál kráčeli za vítězstvím. V útočné fázi to byl od nás hodně dobrý výkon," řekl asistent trenéra Slováků Ján Šterbák.

Definitivní rozhodnutí přišlo v úvodu závěrečného dějství. Vokoun nejprve vychytal sólo P. Barinky, ale pak druhá formace domácího týmu sehrála úžasnou kombinaci, na jejímž konci Kapuš zasunul puk do prázdné klece. "Vůbec se nám nedařilo zachytávat výpady soupeře ve středním pásmu. Slovenská křídla jednoznačně přehrála naše," dodal Lener.

Pokus o vyrovnání z české strany byl křečovitý, a protože obránci se dál topili v chybách a nepřesnostech, souvislý tlak si Češi nevytvořili. Naopak Pardavý v závěru prolétl naší obranou a předvedl ke spokojenosti zaplněného hlediště precizní blafák.

Slovensko - Česká republika 5:3 (0:0, 3:3, 2:0)
Branky a nahrávky: 28. Štrbák (Gron), 32. Vaic (Radivojevič), 39. Cisár (Štrbák, Pardavý), 44. Kapuš (Cíger, Radivojevič), 57. Pardavý (Majeský, Hurtaj) - 29. Vrbata (Vašíček), 33. Kotrla (Tenkrát), 40. Hudler (Michálek). Rozhodčí: Schimm (Něm.) - Jung, Lokšík (oba SR). Vyloučení: 2:6, navíc Lintner (SR) 10 min. Bez využití. Diváci: 6150.