Rubriky:

Španělsko

Real Madrid vydělává ve fotbale nejvíc ze všech. Už devět let

23. ledna 2014 13:39 - Londýn

Real Madrid zůstává už v deváté sezóně po sobě nejlépe vydělávajícím fotbalovým klubem světa. Druhá je stejně jako v předchozích letech Barcelona, Bayern Mnichov díky triumfu v Lize mistrů sesadil z třetího místa anglického mistra Manchester United. Vyplývá to z tradiční studie společnosti Deloitte.

 

Andres Kudacki, ČTK/AP

Na účet Realu v minulé sezóně přišlo 519 miliónů eur, což je více než 14 miliard korun. Ve srovnání s předchozí sezónou to bylo zvýšení o šest miliónů eur, přestože Bílý balet nevyhrál žádnou velkou trofej. Barcelona zůstala na 483 miliónech, Bayern si po úspěšném tažení Ligou mistrů polepšil o šedesát miliónů.

Skokanem roku je však Paris St. Germain. Klub s katarskými vlastníky byl před rokem nováčkem v elitní dvacítce, tentokrát zvýšil své příjmy o 80 procent a je už na pátém místě především díky komerčním příjmům, které má nejvyšší ze všech (255 mil. eur).

V televizních právech jsou na tom nejlépe Barcelona a Real (188 mil. eur), za vstupenky vybral nejvíc Manchester United (127 mil. eur). Nováčkem v nejlepší desítce je Juventus Turín, na devátém místě vystřídal Liverpool, který opustil desítku poprvé od roku 2000.

Vrátí se United mezi elitní trojici?

Experti připomínají, že Manchester United se i přes nepříliš povedenou právě probíhající sezónu pravděpodobně vrátí na pomyslné stupně vítězů. Bilanci mu vylepší nová smlouva na televizní práva a především sponzorský kontrakt s General Motors. Naopak Bayern bude mít problém udržet současnou úroveň.

Dvacet nejbohatších klubů zvýšilo své příjmy o osm procent na 5,4 miliardy eur. Třicet klubů překonalo hranici 100 miliónů eur, což v první sledované sezóně v roce 1997 dokázal jen tehdejší vítěz Manchester United. Všechny kluby v dvacítce jsou z Evropy, ale sedm z nich má mimoevropské vlastníky, především z USA nebo z arabského světa.

Pořadí nejlépe vydělávajících fotbalových klubů za sezónu 2012/13
1. Real Madrid 519
2. Barcelona 483
3. Bayern Mnichov 431
4. Manchester United 424
5. Paris St. Germain 399
6. Manchester City 316
7. Chelsea 303
8. Arsenal 284
9. Juventus 272
10. AC Milán 264.
Pozn.: příjmy v miliónech eur
ČTK

Zrušit


Časová osa: Španělsko

Filtr článků - Španělsko


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..