Rubriky:

1. liga

Policisté navrhli obžalobu čtyř aktérů fotbalové korupční kauzy

27. ledna 2011 12:27 - OLOMOUC

Olomoučtí policisté uzavřeli vyšetřování v případu korupční aféry mezi fotbalovými kluby Sigma Olomouc a Bohemians Praha. V kauze byli již dříve obviněni olomoucký brankář Petr Drobisz, bývalý prezident Bohemians Praha Karel Kapr a tehdejší hráči střížkovského klubu Miroslav Obermajer a David Zoubek. Policisté případ předali státnímu zástupci s návrhem na jejich obžalobu, řekl dnes ČTK státní zástupce Petr Matoušek.

 

Stanislav Zbyněk, ČTK

Policisté obvinili brankáře Drobisze z podplácení, Kapra, Obermajera a Zoubka z přijímání úplatku. "Vyšetřování bylo ukončeno, spis mi byl v pondělí postoupen s návrhem na podání obžaloby. Bude rozhodnuto do konce února," uvedl Matoušek.

V tisku se na konci loňského roku objevilo, že do aféry jsou zapleteni i představitel olomouckého klubu Jaromír Gajda a trenérská dvojice Sigmy Zdeněk Psotka, Martin Kotůlek. Nová obvinění však již nepadla. "Za stávající důkazní situace policejní orgán k rozšíření trestního stíhání nepřistoupil. Státní zástupce se k této otázce bude moci vyjádřit až poté, co se seznámí se spisovým materiálem," doplnil žalobce.

Olmouc se vyjadřuje jen přes právníky


Představitelé olomouckého klubu se k ukončení vyšetřování odmítli vyjádřit. Místopředseda představenstva Jaromír Gajda dnes ČTK odkázal na právního zástupce klubu Petra Konečného. "Žádné nové důkazy se neobjevily. Policie spis standardně uzavřela. Já osobně mám za to, že tam nejsou žádné důkazy, které by umožňovaly podat obžalobu, ale to je na posouzení státního zástupce," řekl ČTK Konečný. Kapra se ČTK nepodařilo zastihnout.

Olomoucký brankář Drobisz již na sklonku loňského roku uvedl, že věří, že pro něj kauza dopadne dobře. "Především doufám, že se celá kauza konečně vyřeší, vyšumění by pro mě neřešilo nic. Čekám, že se to vyřeší k mému prospěchu a pravda vyjde najevo," řekl tehdy Drobisz.

Aféru rozpoutal tehdejší prezident Bohemians Praha Kapr v březnu loňského roku. Prohlásil, že v květnu 2009 před zápasem Bohemians Praha s Olomoucí nabídl Drobisz jeho hráčům úplatek 300.000 korun.

Kapr prý fotbalistům poradil, aby úplatek převzali s tím, že pak pokus o uplácení oznámí policii. To však udělal až po několika měsících. Olomouc si díky výhře 3:0 zajistila účast v evropských pohárech.

Podle státního zástupce byl tento údajný úplatek ve výši 300.000 korun předán do úschovy policie. Uvedl, že Kapr časový odstup ohlášení případu odůvodnil. "Obsah jeho výpovědi a její hodnocení však nelze prezentovat," dodal státní zástupce Matoušek.

Disciplinárka má přehled o vývoji vyšetřování

Případem se na jaře zabývala disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu, Kapr jí opakovaně sliboval důkazy, ale žádné nepředložil. A když střížkovský klub odmítl nastoupit k zápasu proti Bohemians 1905, dostal souhrnný trest v podobě pokuty šest milionů korun a odpočtu dvaceti bodů. Protože pokutu nezaplatil, poslal ho fotbalový svaz ještě o soutěž níž, do ČFL.

"V souvislosti s obžalobou čtyř aktérů fotbalové korupční kauzy mezi kluby Sigma Olomouc a Bohemians Praha lze konstatovat, že předseda disciplinární komise Mgr. Jiří Golda je v pravidelném kontaktu s policií, takže má přehled o vývoji vyšetřování i o krocích policie. O situaci bude předseda informovat členy disciplinární komise na prvním letošním zasedání, které se uskuteční po úvodním kole Gambrinus ligy. Disciplinární komise se pak rozhodne, jak bude dále postupovat," oznámil Jaroslav Kolář, tiskový mluvčí ČMFS.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..