Východní skupinu první ligy vyhráli olomoučtí hokejisté

Hokejisté Olomouce vyhráli východní skupinu první ligy. V pondělním závěrečném kole porazili doma ostravskou Sarezu 3:2 a udrželi těsný náskok před Kometou Brno. Oba tyto týmy si zároveň zajistily přímý postup do čtvrtfinále, kam ze západní skupiny prošly Mladá Boleslav a Chomutov.

V předkole play off se od čtvrtka 14. února utkají Havířov - Havlíčkův Brod, Sareza Ostrava - Kadaň, Vrchlabí - Jihlava a Hradec Králové - Třebíč. Sedmé a osmé celky konečných tabulek budou hrát o udržení.

Vrchlabští hráči šli proti Mladé Boleslavi rychle do vedení, v 5. minutě se trefil Rapač. Hostům se však před koncem třetiny podařilo srovnat zásluhou Mikulíka. Po bezbrankové druhé části strhl sedm minut před koncem třetí třetiny vedení na stranu favorita Nouza, domácí se však nevzdali a o čtyři minuty později vyrovnal střelou od modré Rýgl. V samostatných nájezdech se trefili jen mladoboleslavští hráči Gajovský s Nouzou a zajistili Středočechům druhý bod.

Hosté z Ostravy měli výtečný nástup a už v páté minutě vedli 2:0. Olomouci se však podařilo zápas otočit. V první třetině snížil po Luňákově asistenci Janečka, v druhé vyrovnal v přesilovce Luňák a v třetí části završil obrat Žajgla po nájezdu dva na jednoho a Brančíkově přihrávce. Olomouc si výhrou zajistila prvenství ve skupině Východ.

O vítězství Chomutova rozhodly hlavně přesilovky

Hokejisté Havlíčkova Brodu prohráli v pondělním utkání 44. kola první ligy s Chomutovem 1:3. Domácí tým neuspěl potřetí za sebou, o čemž rozhodly hlavně přesilovky. Jediný gól Havlíčkova Brodu vstřelil v druhé třetině Endál, který však už jen snížil chomutovské vedení.

Kometa se na závěr dlouhodobé části utkala s posledním Šumperkem a dvě třetiny se trápila. Šumperský bek Osina poslal hosty do dvoubrankového vedení a až v závěrečné dvacetiminutovce domácí převzali iniciativu a čtyřmi brankami výsledek otočili. Klíčový byl gól Vondráčka, který při trestném střílení nasměroval puk mezi nohy brankáře Lva. Výhru korunoval v 58. minutě Zelenka, posila z pražské Sparty.

Hradec Králové si pohrál s Mostem

Úvod zápasu mezi Hradcem Králové a Mostem vyšel lépe domácím, v 6. minutě se po Volrábově přihrávce trefil obránce Pazdera. Krátce před první přestávkou pak Hruška blafákem překonal Volkeho a hned v úvodu druhé třetiny pak Východočeši po brankách Volrába a Ropického odskočili až na 4:0.

Most sice dvěma brankami z přesilovek snížil, ale to bylo z jeho strany vše. Závěr utkání patřil opět domácím: v 49. minutě se trefil Haluza a o minutu později po sólu Fořt.

Hanácký tým pokračoval v nepovedených výkonech

V závěru první třetiny otevřeli Třebíčští skóre při dvojnásobné přesilovce a stejnou početní výhodu pak využili také v 47. minutě gólem na 0:3. Hanácký tým pokračoval v nepovedených výkonech, domácí Kotásek neproměnil v 22. minutě ani trestné střílení. Prostějov pak v posledních pěti minutách několikrát sáhl k power play a vstřelil dvě branky, ale vyrovnat už nedokázal.

Panteři potřebovali minimálně bod, aby udrželi třetí místo, a vykročili za ním již v sedmé minutě, kdy Klimeš s Gieselem otevřeli v rychlém sledu skóre. Když v úvodu druhé třetiny zvýšil na 3:0 Sikora, zdálo se, že domácí s přehledem svého soupeře přehrají. Pak však Martin Krupka dvěma rychlými brankami snížil na nejtěsnější rozdíl a Havířovští znervózněli. Klidnější závěr jim pouhých 13 vteřin po zahájení třetí třetiny zajistil Strapáčův gól po perfektní Zdráhalově nahrávce, poté si ještě premiérové trefy v havířovském dresu připsali junioři Plánovský a Bacul.

V polovině zápasu měli hosté výhodu přesilovky 5 na 3

V průměrném utkání mezi Kadaní a Berounem padaly branky jenom z přesilovek. V 5. minutě hostující Křesťan nikým neatakován nadvakrát překonal Stejskala, v 17. minutě pak po Frolíkově přihrávce s přehledem zvýšil Appel. Ještě před koncem třetiny se prosadili i domácí, když po Kadlecově akci poslal puk do prázdné branky Chyba. V polovině zápasu měli hosté výhodu přesilovky pět na tři, tu sice nevyužili, ale v pokračující početní výhodě o jednoho hráče přece jen skóroval Novotný. Další domácí šance zůstaly neproměněny, před Altrichtrem neuspěli Jakub Bauer ani Kadlec.

Skupina Východ:
Olomouc - Sareza Ostrava 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)
Branky: 12. Janečka, 36. Luňák, 46. Žajgla - 4. Červenka, 5. Stránský. Rozhodčí: Kubeš - Čížek, Špringl. Vyloučení: 3:11, navíc Mocek, Hubáček (oba Ostrava) oba 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 1100.
Havířov - Jihlava 6:2 (2:0, 1:2, 3:0)
Branky: 7. Klimeš, 7. Giesel, 23. Sikora, 41. Strapáč, 46. Bacul, 59. Plánovský - 26. a 29. M. Krupka. Rozhodčí: Hribík - Vengřín, Poruba. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:0. Diváci: 956.
Kometa Brno - Šumperk 4:2 (0:1, 0:1, 4:0)
Branky: 44. Sedlák, 51. Staněk, 54. Vondráček z tr. střílení, 58. Zelenka - 16. a 34. Osina. Rozhodčí: Pešina - Dančišin, Matějček. Vyloučení: 10:16. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4783.
Prostějov - Třebíč 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
Branky: 57. Kotásek, 59. Duba - 20. a 31. Heřman, 47. Kreuzer. Rozhodčí: Minář - Kis, Padevět. Vyloučení: 5:9. Využití: 0:2. Diváci: 900.
Kadaň - Beroun 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Branky: 19. Chyba - 5. Křesťan, 17. Appel, 32. Novotný. Rozhodčí: Jílek - Jelínek, Šmíd. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:3. Diváci: 390.
Vrchlabí - Mladá Boleslav 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 5. Rapač, 57. Rýgl - 53. a rozh. nájezd Nouza, 19. Mikulík. Rozhodčí: Froněk - Mašek, Vitík. Vyloučení: 10:9. Bez využití. Diváci: 1600.
Hradec Králové - Most 6:2 (2:0, 2:1, 2:1)
Branky: 6. Pazdera, 18. Hruška, 22. Volráb, 24. Ropický, 49. Haluza, 50. Fořt - 39. Zíma, 42. Martínek. Rozhodčí: Fraňo - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 10:4. Využití: 1:2. Diváci: 1259.
Havlíčkův Brod - Chomutov 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky: 33. Endál - 19. Polodna, 30. Černý, 45. Tauš. Rozhodčí: Blecha - Brabec, Klein. Vyloučení: 10:13, navíc Kostourek (Chomutov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 1150.