Lídr extraligy pokořil Litvínov až v závěru

PARDUBICE

Hokejisté Pardubic rozhodli utkání proti Litvínovu v závěrečné třetině a po výhře 4:2 vévodí extralize před druhou Spartou již o šestnáct bodů. Severočeši tak poznali hořkost porážky po pěti úspěšných zápasech za sebou.

Od začátku se hrál urputný hokej a Litvínov dokazoval, že jeho forma má v poslední době vzestupnou tendenci. Hosté si vytvořili první velkou šanci v 15. minutě, kdy se po Havlově přihrávce neprosadil Petružálek. Největší šanci úvodní třetiny pak promarnil Havel, který ve 20. minutě jen o centimetry minul pardubickou branku.

Druhou část zahájili hosté náporem a donutili hned v prvních vteřinách hry Svobodu prokázat svoje umění. Ve 22. minutě byl vyloučen Čáslava a podobně jako v prvním letošním vzájemném utkání domácí skórovali v oslabení. Skóre otevřel Dopita jehož střelu Mařík neudržel v lapačce. Gól hosty nedeprimoval, nadále se hrála otevřená partie, v které byl zaměstnanější domácí brankář.

Ve 35. minutě hosté využili zaváhání domácích v obranném pásmu a Prorok srovnal skóre. Vedení domácím zajistil Michal Sýkora při početní převaze čtyř proti třem na začátku třetí třetiny. O 18 vteřin později napodobil svého bratra Petr Sýkora a vyhnal Maříka na střídačku.

Dvě rychlé branky podlomili severočeské sebevědomí a domácím narostla křídla. V 50. minutě ale Blažek fauloval Skuhrovce, dostal k pěti minutám ještě trest do konce utkání a Litvínovu se znovu naskytla šance vrátit se do hry. Tu ještě umocnilo zbytečné vyloučení Michala Sýkory a hosté měli šanci hrát téměř tři minuty pět na tři.

Již po 65 vteřinách této výhody využil Žemlička. Hosté přidali znovu na důrazu a v 56. minutě měl Gombár na holi vyrovnání, ale Svobodu nepřelstil. O minutu později mohl Mikeska pojistit výhru domácích, dopadl však stejně jako předtím litvínovský hráč. Tečku za dramatickým závěrem udělal sedm vteřin před koncem hry při power play hostů Lubina.

Miloš Říha (Pardubice): "Litvínov odehrál velmi dobré utkání, hrál velmi dobře celoplošně. My jsme si zase trochu prospali začátek a nebyli jsme tak aktivní, ale vždycky hraje mužstvo tak, jak mu soupeř dovolí. V poslední třetině jsme stáhli sestavu na tři útoky a to prospělo. Mužstvo hrálo aktivně, chodilo si pro fauly a nakonec zápas rozhodlo."

Jaroslav Hübl (Litvínov): "Dnes jsme proti Pardubicím odehráli nejlepší utkání a byli jsme vyrovnaným soupeřem. Škoda, že jsme ve druhé třetině nevyužili v přesilovkách šance a to rozhodlo. Ve třetí třetině jsme dostali branku ve třech a škoda, že se nemohu vyjádřit k rozhodčím, hrozně rád bych to udělal."

Pardubice - Litvínov 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 23. Dopita (T. Blažek), 43. M. Sýkora (T. Divíšek), 43. P. Sýkora (Zábranský), 60. Lubina (Pácal) - 35. Prorok (Hreus), 53. Žemlička (Prorok, L. Havel). Rozhodčí: Husička - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:8, navíc T. Blažek 5 min. a do konce utkání - Krstev 10 min. Využití: 1:1. V osdlabení: 1:0. Diváci: 9116.
Pardubice: A. Svoboda - M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Podhradský, Duben, Pácal, Janecký - T. Blažek, Dopita, Lubina - P. Sýkora, T. Divíšek, Mrázek - Jaroslav Kudrna, Mikeska, Pištek - Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Říha, Seidl.
Litvínov: Mařík (43. Jarina) - Hranáč, Skuhrovec, Poživil, Droppa, Klobouček, Krstev - Trávníček, V. Hübl, Žemlička - Rolínek, Hreus, Balázs - L. Havel, Petružálek, Prorok - T. Martinec, Gombár. Trenéři Výborný, Hynek, J. Hübl.