Vancouver podlehl Columbusu, výrazně přispěl Špaček

Obránce Jaroslav Špaček z Columbusu patřil s gólem a dvěma asistencemi k hlavním strůjcům vítězství nad favorizovaným Vancouverem. Blue Jackets doma přehráli Canucks 5:4 v prodloužení, kanadský klub prohrál poprvé v sezóně v nastaveném čase. Vítěznou trefu zaznamenal Rick Nash, který tak mohl oslavit svůj první gól v prodloužení v kariéře.

Brent Sopel z Vancouveru (vlevo) blokuje Scotta Lachanca z Columbusu.

Svůj premiérový zápis oslavoval Nash tak zuřivě, že byl málem vyloučen. "Nechal jsem se trochu unést," uculoval se po zápase šťastný střelec. "Měl jsem prostě jenom obrovskou radost," vysvětlila jednička loňského draftu.

Vancouver v utkání vedl 2:0 a 3:2, náskok ale vždy ztratil. Rozhodující akci založil v nastaveném čase Jaroslav Špaček, když v polovině prodloužení našel dlouhým pasem z obranné třetiny Nashe až téměř u modré čáry na straně Vancouveru. Útočníka Columbusu se neúspěšně snažil zastavit český bek Marek Malík, Nash si chytře počkal na pohyb brankáře Aulda a poslal střelu přes jeho pravé rameno do sítě. Celkem si připsal 14 branku sezóny.

Jágr se probral, Capitals ale nezvítězili

Nejlépe placený hráč NHL Jaromír Jágr prolomil sérii nepovedených utkání, v nichž se bodově neprosadil, a v duelu s Atantou vstřelil po přihrávkách Roberta Langa dvě branky a připsal si navíc i jednu asistenci.

Capitals na domácím ledě vedli 3:1, do vítězného konce se jim ale utkání dotáhnout nepodařilo. Do cesty většiny střeleckých pokusů se postavil brankář Pasi Nurminen, který se vrátil po zranění ve slušné formě. Poté, co Trashers otočili vývoj zápasu, byl Washington nakonec s bodem spokojený. V Jihovýchodní divizi si Capitals upevnili vedení před Tampou Bay.

Nashville s Vokounem remizoval s Minnesotou

Nashville přivítal na vlastním ledě hráče Minnesoty, poosmé si domácí vítězství nepřipsal. Tomáš Vokoun v brance Predátorů pochytal 36 střeleckých pokusů soupeře, nadějně rozehrané utkání nakonec ale skončilo remízou 2:2.

Hokejisté Nashvillu si vypracovali během první třetiny po brankách Denise Pedersona a Scotta Walkera důlžitý náskok, o který ovšem ve druhé části přišli. Nejprve snížil Sergej Žoltok, o vyrovnání rozhodl v přesilovce Pascal Dupuis. O změnu stavu se zasloužila především zvýšená útočná aktivita Minnesoty v prostřední třetině, kdy přestříleli domácí v poměru 20:7.

Pittsburghu je play off stále vzdálenější

Trápení Pitsburghu pokračuje. Ani s Mariem Lemieuxem nestačili Tučňáci v domácí aréně na nejhorší tým NHL Carolinu a prohráli 0:4, přitom Hurricanes zvítězili na cizím ledě po dvou měsících. Lemiuex vyšel bodově opět naprázdno a v kanadském bodování ztrácí na Markuse Näslunda z Vancouveru dva body. Legendární útočník je přitom stále nejproduktivnějším hráčem Pittsburghu - ze tří vstřelených branek v posledních pěti utkáních dal dvě.

"Týmu totálně došlo sebevědomí," stěžoval si po zápasu Lemieux. "A pokud si nevěříte, můžete jen těžko vyhrávat."

Mellanby zaznamenal čtyři góly

Hrdinou utkání St. Louis s Phoenixem se stal Scott Mellanby, který čtyřmi přesilovkovými góly dovedl domácí k výhře 6:3. Mellanby dosud držel zvláštní rekord. Na kontě měl 319 branek v NHL, aniž by dosáhl hattricku. "Docela jsem si užíval tu zvláštnost, že jsem dal nejvíc gólů bez hattricku. Dokazuje to, že jsem byl dlouho jen průměrným hráčem," uvedl spokojený střelec.

Mellanby se stal pátým hráčem, kterému se podařilo v této sezoně vstřelit čtyři branky během jednoho utkání a teprve druhým v historii klubu po Brettu Hullovi. "Odražené puky vždy skončily u něj. Ale zaslouží si uznání, tlačil se do prostoru, kde mohl hodně tečovat a dorážet," řekl trenér Phoenixu Bob Francis. Mellanbymu stačily ke čtyřem gólům čtyři střely.

Skóre zápasu uzavřel 71 sekund před koncem ve vlastním oslabení střelou do prázdné branky Martin Ručinský.

McInnis se po 35 utkáních dočkal

Dlouhých 35 zápasů čekal Marty McInnis na gól. Dočkal se ve čtvrtek v utkání Bostonu s New Yorkem Islanders a hned třikrát. Hattrickem pomohl Bruins k vítězství 4:1. "Prostě mi to tam dnes padalo. Nedovedu to vysvětlit, to je prostě hokej," řekl McInnis, který odehrál pět a půl roku právě za Islanders. "Jakmile dáte první gól po dlouhé pauze, je to obrovská úleva. Už je to dávno, co jsem hrál za Islanders, bral bych hattrick proti komukoliv. I když Islanders byli mým prvním týmem v kariéře a je vždycky hezké skórovat proti svému bývalému týmu," doplnil.

5. Colorado663311715196:16084
6. Minnesota66339123160:14376