Česko - Finsko 1:4Medailový sen je pryč. Florbalisté nestačili na Finsko, na MS budou hrát o páté až osmé místo

Curych

Čeští florbalisté končí na světovém šampionátu ve Švýcarsku ve čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Tomáše Trnavského nestačili ve čtvrtečním utkání na favorizované mistry světa z Finska a prohráli 1:4. Český tým čeká na šampionátu pouze souboj o páté až osmé místo a už teď je jisté, že si na MS připíše nejhorší výsledek za posledních dvanáct let. V pátek od 16:30 se svěřenci Tomáše Trnavského utkají s poraženým z duelu mezi Švýcarskem a Norskem.

Smutek českých florbalistů po vyřazení s Finy

Po úterní prohře s Lotyšskem v boji o vítězství v základní skupině zamíchal Trnavský sestavou. Opatrný začátek nepřinesl žádné šance, oba týmy vyčkávaly, až se jim otevře prostor. Až v páté minutě poprvé ohrozil Kafku Kapanen a nebezpečná byla i kombinace Väänänena s Vänttinenem.

Ve 13. minutě šel pykat za faul Sladký, český brankář vyrazil střelu Tiitua, ale ten se prosadil v 15. minutě při trvajícím oslabení Čechů. Ti vyrazili do brejku, ale kapitán Fridrich chybně rozehrál a po asistenci Forstena Tiitu mířil do odkryté branky. Kafka pak podržel svůj tým při Jussilově zakončení. Na druhé straně trefil boční konstrukci Ostřanský.

Hned v úvodu druhé části pokryl Kafka šanci Miky Kohonena, za český tým se dostali ke střele Ostřanský a Jendrišák. Ve 26. minutě se ale trefil povedenou ránou o levou tyč Väänänen a za dvě a půl minutu měli Seveřané už tříbrankový náskok. Mika Kohonen ze standardní situace našel na levé straně Tiitua, který snadno zaznamenal svou druhou branku.

Kontaktní gól nepřišel

Neprůstřelnost Toivoniemiho prolomil český tým při vyloučení Wardiho, kdy se Tomašík trefil z dálky do levého horního rohu finské branky.

Třetí třetina přinesla ještě otevřenější hru. Šanci měl Ostřanský, Kafka musel řešit nebezpečné pokusy Miky Kohonena či Järviho. Po napadání českého týmu chyběla přesnější přihrávka Zálesného na volného Sladkého.

Česká snaha kýžené snížení nepřinesla, naopak vítězové minulých dvou šampionátů v 53. minutě pojistili své vedení. Chrápek z rohu chybně rozehrál na Kološe a Kapanen přehodil Kafku. V 56. minutě si Trnavský vzal oddechový čas a sáhl k power play, v níž střelu Zálesného zastavila tyč.

O finále si zahrají Švýcaři s Finy a Švédové s Němci

V semifinále mistrovství světa florbalistů se utkají v sobotu v Curychu domácí Švýcaři s úřadujícími šampiony Finy a Švédové s Německem. Švýcarsko vyzve čtvrtfinálové přemožitele českého týmu po vítězství nad Norskem 11:5. Švédové rozstříleli Slovensko s českým trenérem Janem Holovkou 18:1 a Němci porazili v Curychu 4:2 Lotyše, kteří po výhře v základní skupině nad Českem nevyužili šanci na semifinále.

Mistrovství světa florbalistů, čtvrtfinále:
Česká republika - Finsko 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)on-line
Branky a nahrávky: 39. Tomašík (P. Suchánek) - 15. Tiitu (Forsten), 26. Väänänen (Vänttinen), 28. Tiitu (Mika Kohonen), 53. Kapanen. Rozhodčí: Rasbrink, Grahn-Gustavsson (oba Švéd.). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:1. Diváci: 787.
Sestava ČR: Kafka - Chrápek, Kološ, Jelínek, P. Suchánek, Deutsch, Garčar - Zálesný, Fridrich, Richter - Sladký, Tomašík, Tokoš - Ostřanský, Jendrišák, Šebek - Slaný, od 32. navíc Ondrušek. Trenéři: Tomáš Trnavský, Filip Vítek a Radek Sikora.
Švýcarsko - Norsko 11:5 (3:1, 6:1, 2:3)
Branky: 16. a 32. Gerber, 26. a 59. M. Hofbauer, 29. a 50. Ch. Hofbauer, 13. Zürcher, 20. Fankhauser, 23. Antener, 33. Krähenbühl, 36. Engel - 19. Straete, 36. Fauskanger, 42. G. Evensen, 51. Eriksen, 60. Rognlien.
Švýcarsko - Norsko 11:5 (3:1, 6:1, 2:3
Švédsko - Slovensko 18:1 (5:0, 8:0, 5:1)
Branky: 19., 27., 28., 40. a 50. Enström, 11., 18., 37., 41. a 48. K. Nilsson, 6. a 27. Östholm, 48. a 57. Stenberg, 4. Quist, 22. Malmström, 28. K.-J. Nilsson, 29. Samuelsson - 47. Heleš.